Премиерът Борисов и шефът на ОЛАФ Джовани Кеслер откриха словесен огън срещу един от членовете на новия Висш съдебен съвет - Калин Калпакчиев. Повод за нападките на бившия и настоящия полицаи станаха оправдателните присъди, който ръководеният от Калпакчиев състав на апелативния съд в София издаде по делото САПАРД.
„Присъдите не са Божия воля, те трябва да бъдат прочетени, анализирани и проучени и ние ще го направим, защото случаят САПАРД започна след разследване на ОЛАФ”, заяви директорът на Европейската служба за борба с измамите Джовани Кеслер след срещата му с премиера Бойко Борисов.
Според Кеслер в присъдата има нещо „притеснително”. „Случаят беше български и германски, защото измамата беше извършена в двете държави. В Германия присъди и наказания има, за едно и също събитие, с едни и същи доказателства. В Германия лицето вече е осъдено. В България бяха осъдени на първа инстанция и оправдани в апелативния съд. Сега ще видим какво ще стане в Касационния съд. Трябва да се разбере как е възможно по едни и същи доказателства, в една държава лицата са осъдени, а в другата не”, добави Кеслер.
„Трябва да видим дали е проблем на законодателството, на разследването или е заради недостатъчен капацитет на съдебната система да приложи коректно закона”, продължи той.
„В момента обаче има една поука, която можем да си извлечем и която касае общия разум - няма причини и смисъл за един и същи факт, българо-германски факт, да има две съдебни процедури. Това е загуба на ресурси, загуба на време и може да доведе до нечестно решение на съда - или в България, или в Германия решението е нечестно. За такива случаи трябва да има европейски прокурор, който да отговаря за един процес”, заяви шефът на ОЛАФ.
Оправдалият спонсорите на БСП - критик на Цветанов
Премиерът Борисов отбеляза на свой ред, че съдията по делото „беше един от хората, които беше най-против министър Цветанов”. Трябва да се отбележи, че Калин Калпакчиев е един от дейните представители на Съюза на съдиите – организацията, която показа най-голяма воля за реформа на системата и остро критикува намесата на вътрешния министър в съдебната власт.
„Със същите доказателства в Германия хората бяха осъдени. Самите съдии в България на първа инстанция дадоха 12 години осъдителни присъди. Тези същите хора пък бяха спонсори на БСП. Спонсорите на БСП са оневинени”, продължи да се възмущава Бойко Борисов.
Къса памет
Въпросната оправдателна присъда бе прочетена преди десетина дни, малко след като Калпакчиев стана член на ВСС от квотата на съдиите – тоест той е получил доверието на колегите си от системата, а не на партиите, например.
След като оправда Марио Николов и Людмил Стойков за изпирането на 7,5 милиона евро, Калпакчиев на няколко пъти разясни, че обвинителната теза не може да бъде доказана поради простата причина, че прокуратурата е разделила делото още в началото.
Става въпрос за следното нещо. При избухването на аферата прокуратурата завежда две дела. Първото е за източването на предприсъединителната програма чрез използването на фалшиви документи, с които стари месопреработвателни машини са й представени за нови. Второто дело, което прокуратурата образува, е за изпирането на източените пари през курортния комплекс „Дюни”, който към онзи момент бе собственост на пернишкия бизнесмен Людмил Стойков.
Трябва да се отбележи, че Стойков е подсъдим само по делото за пране на пари, но не и по това за източването. На първа инстанция два състава на градския съд осъдиха Марио Николов и компания, но Стойков бе оправдан.
На втора инстанция присъдите за източването на САПАРД паднаха, а мотивите за това бяха убийствени за съдията, постановил високите наказания. Става въпрос за Георги Колев, който след това дело отбеляза стремителен възход в кариерното си развитие – от наказателен съдия и шеф на СГС той оглави ключовия Върховен административен съд, пред който се оборват решенията на изпълнителната власт и на Висшия съдебен съвет. Апелативните съдии, отменили присъдата на Колев, отбелязаха в мотивите си, че той буквално е преписал обвинителния акт при постановяването на наказанията.
При положение, че един състав на апелативния съд отмени наказанията за предикатното престъпление (това, от което са придобити изпраните пари – бел. ред.) беше повече от ясно, че делото за самото им изпиране няма как да издържи.
Въпреки че и шефът на ОЛАФ, и премиерът Борисов пропуснаха тези „незначителни” подробности, двамата са прави в едно – има още една съдебна инстанция.