И.ф. главен прокурор на Република България внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител К. Петков.
Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване, уточняват от прокуратурата.
Разследването е във връзка с ареста на председателят на партия ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март през 2022 година.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
- Тогава бяха задържани още бившият финансов министър Владислав Горанов, както и PR експертът Севделина Арнаудова.
- В първите часове Кирил Петков в пост в социалните мрежи казва "няма никой над закона".
- От МВР тогава съобщават, че акцията е свързана с разследване на европрокуратурата.
„Разпитваха ме и за моите разговори с госпожа Кьовеши и за доклада , който получих от Министерство на финансите , който свързва дейността на, под министерство на финансите на одитната агенция, която регулира еврофондовете“, посочи тогава Кирил Петков.
По-късно се оказа, че разследването е по сигнал на обвиняемият хазартен бос Васил Божков, а Петков е свидетел по делото. Борисов, Арнаудова и Горанов са освободени след 24 часа в ареста.
Няколко месеца по-късно съдът обяви арестите на тримата за незаконни. А днес прокуратурата поиска имунитета на Петков с мотив - като премиер е превишил властта си.
По делото срещу Кирил Петков са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други.
Според съобщението на прокуратурата Кирил Петков е разпоредил на директора на ГДНП Калин Стоянов, който по-късно стана министър на вътрешните работи в кабинета на Николай Денков, а сега е народен представител от ДПС – Ново начало, както и на зам.-директора на ГДНП да наредят арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова.
"Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо Кирил Петков за това, че на 17.03.2022 г., в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – „министър-председател“, е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия".
"Освен това като министър-председател К. Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на трима български граждани – Б.Б., Вл.Г. и С.А., да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието като по случая не са били налице основания за неотложност."
"К. Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Б.Б., Вл.Г. и С.А., с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК."
В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително проведени разпити на свидетели.
Като народен представител К. Петков е лице с имунитет и съгласно чл. 70 от Конституцията на Република България възбуждането на наказателно преследване спрямо него е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.
Минути по-късно Кирил Петков отговори, че ще даде имунитета си.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK