Бизнесът с бонуси за Коледа и тази година. Те ще са по-големи от 2020 г., показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред повече от 100 организации и предприятия.
83% от фирмите възнамеряват да дадат допълнителни стимули на служителите си, а 12% не предвиждат такива заради трудностите в епидемията.
Почти половината от работодателите дават допълнителните пари като стимули за служителите си, 35%, за да ги подготвят за предстоящите празници, а 24% заради доброто финансово състояние на фирмата.
Мнозинството предприемачи ще дадат еднакви суми на всички - 35% според заслугите на служителите, 14% според йерархията.
Размерът на сумите ще варира. Най-голям е делът на бонусите до 200 лв. От 200 до 500 лв. ще раздадат около една трета от фирмите.
45% от фирмите планират бонусите да са еднакви спрямо миналата година, а 43% да са по-високи. Намалява делът на работодателите, които плануват раздаването на по-ниски размери на бонусите от 25% през 2020 г. до 12% през настоящата, добавят от БТПП.
Ресторантът на Звезделин е сред бизнесите, които няма да могат да си позволят бонуси в края на годината. Заведението е сред най-засегнатите от епидемията и за втора поредна година служители му няма да получат допълнителен стимул за празника.
„Да дадеш бонус в тази ситуация е пълен абсурд. Ние сме живите мъртви. Специално нашият бранш е изключително пострадал, въвеждането на сертификата ни уби. Загубите са над 80% от оборота“, казва Звезделин.
В други компании обаче бонусната политика е целогодишна, което се отразява стимулиращо на целия персонал, още повече в кризата.
„При нас всички са на заработки. Като си свършат работата и веднага взимат бонус. За Коледните празници им даваме подаръци, те са комбинация между вещи и пари, но по Коледа хората изразяват любовта си и тя трябва да е безусловна, т.е. еднаква за всички“, отбелязва Ивайло Пенчев – собственик на компания за производство на атракциони.
А предпочитанията на служителите са за парични бонуси.
Тази година повече бизнеси ще раздават коледни бонуси, но сумите ще бъдат по-малки от миналогодишните, отчитат експертите.
„Очаквано пандемията затегна колана на фирмите, много от тях вече не могат да си позволят да дават големи суми. Изчерпали са своите резерви. Но това е един сигнал, че българските предприемачи се отнасят с разбиране към трудностите на всички, включително и на своите работници“, заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.