Местният общински съвет днес гласува болницата в Девин да стане държавна. Предложението на правителството беше да бъде отстъпена сградата на общинската болница на дъщерно дружество с 51 процента държавно участие за срок от 10 години.
Предоставянето на сградата на Девинската болинца за държавно болнично заведение е най-важното условие, за да бъде осъществен плана на вицепремиера на Симеон Дянков - да се създаде дъщерно дружество на смолянската болница в родопското градче. До момента обаче правителството и Инициативният комитет не са постигнали съгласие как да бъдат погасени дълговете на общинскатта болница, които възлизат на около 2 млн. лв.
След шума, който се вдигна през последните седмици около затворената болница в Девин и който доведе до протест пред Министерски съвет в столицата, се оказа, че ръководството на лечебното заведение до голяма степен не е било заинтересовано да си помогне само.
Регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че девинската болница е отказала да получи средства в размер на 1 млн. лева по схема от Оперативна програма „Регионално развитие”.
Преди дни пред сградата на Министерския съвет се събраха над 300 души от общините Девин, Борино и Доспат. Исканията им бяха болницата да заработи отново.
Протестиращите подчертаха, че мотивите им не са политически. В декларация, внесена в Министерския съвет, те настояват за конкретен отговор за бъдещето на здравното заведение. В противен случай заплашиха с пътни блокади.
Здравният министър Десислава Атанасова заяви днес в парламента, че проблемите в болниците в Девин и в Оряхово носят белезите на управлението на Тройната коалиция.
"Не е коректно въпросът за фалиралите общински болници да се прехвърля върху управлението на ГЕРБ", подчерта Атанасова. „Болницата в Девин не е фалирала днес. От една година тя не приема пациенти”, посочи министърът.