След шума, който се вдигна през последните седмици около затворената болница в Девин и който доведе до протест пред Министерски съвет в столицата, днес се оказа, че ръководството на лечебното заведение до голяма степен не е било заинтересовано да си помогне само.

Регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че девинската болница е отказала да получи средства в размер на 1 млн. лева по схема от Оперативна програма „Регионално развитие”. При подписването на договори за реконструкция на общински лечебни заведения с общините Генерал Тошево, Тервел, Котел, Годеч и Малко Търново, министърът подчерта, че „днес, на тази маса, можеше да бъде и болницата в Девин, тъй като беше определена като наш конкретен бенефициент”.

„Болница в Девин обаче отказа да получи този 1 милион, тъй като всяка една от болниците в петте общини, ще получи по 1 милион лева – за оборудване, за ремонт, за всичко това, което е предвидено. Общината също можеше да кандидатства, но тя не пожела да се реформира, не пожела да получи европейско безвъзмездно финансиране, да участва в този проект”, обясни Павлова.

Тя допълни, че като цяло общинските болници са неактивни по програмите на ЕС и безвъзмездните средства, които те предлагат. За това говорел фактът, че едва една от общо 31 болници – потенциални бенефициенти, била провела тръжна процедура.

Междувременно с темата „Девин без медицинска помощ” се захвана и опозицията. След като в сряда Бойко Борисов пряко обвини БСП и ДПС, че създават изкуствено социално напрежение чрез организиране на протести, а реално нямат право на това, тъй като именно те довели болницата в града до фалит, днес „набедените” партии отрекоха премиерските думи.

„Г-н Борисов, вчера, на брифинг в МС, заявихте дословно: БСП и ДПС са довели болницата в Девин до фалит, както и – БСП и ДПС са безчинствали в тази област. Тежки думи и откровена лъжа”, заявява в писмо до министър-председателя Димчо Михалевски, депутат от Коалиция за България.

В писмото си той заявява, че червената партия не е участвала в управлението на местно ниво в Девин в периода 1999-2011 г. За сметка на това кандидатът на ГЕРБ за кмет на общината е бил такъв от 1999 г. до 2007 г. и има пряка отговорност за състоянието на общинската болница.

Михалевски изброява още причините за спиране дейността на МБАЛ-Девин, между които въведените от сегашното правителство високи нива на компетентност за клиничните пътеки, довело до ограничаване на техния брой в общинските болници и намаляване на техните приходи. Друга причина е преустановената след 2009 г. специална субсидия за отдалечените болници в планинските райони на страната.

В писмото си социалистът предлага и начини за решаване на казуса в Девин - промяна в методиката за определяне нивата на компетентност на болниците и възстановяване на практиката за предоставяне на целева годишна субсидия за отдалечените болници.