Само 7 са доказаните нови случаи на заразата, но повечето резултати от направените тестове през днешния ден излизат късно вечерта и ще ги научим утре сутрин. Общият брой на инфектираните с COVID-19 у нас е 1872.
Днес са починали още 2 пациенти, така общият им брой е 86. Излекувани са 401 души.
Междувременно в разхлабване на мерките от щаба в болниците като столичната "Света Анна" пациентите започнаха да се връщат - за планово лечение, прегледи и консулатации.
Николай Петров е със сърдечна недостатъчност. Състоянието му е влошено от седмици, но едва преди дни постъпва в болница.
В Клиниката по вътрешни болести, където е настанен, почти няма свободни легла.
„От десет дена клиниката, отделението, за което отговарям, е пълно почти 90 процента от възможностите са изчерпани, за клиниката опираме на 80 процента възможност да приемаме пациенти“, каза д-р Рада Прокопова, началник на Отделение по кардиология в УМБАЛ "Св. Анна".
Според лекарката - сред причините да постъпват пациенти е разхлабването на епидемичните мерки.
„Мислеха, че в една болница вероятността от зараза ще е по-голяма, което е и логично. В момента обаче, в който хроничните заболявания те прогресират, тези пациенти имат влошаване на заболяването и се налага да бъдат приемани в болницата, това няма как да бъде отложено поради епидемията“, заяви д-р Рада Прокопова, началник на отделение по кардиология в УМБАЛ "Св. Анна".
Но преди да постъпи в "Св. Анна", всеки пациент е преглеждан от лекар, за симптоми на COVID-19.
„Триажният кабинет има основна роля при разпределението на пациентите. В случай, че нямат температура, ги насочваме към съответните кабинети, най-често идват за контролни прегледи или планова хоспитализация“, обясни д-р Елеонора Стаменова, специализант по белодробни болести в УМБАЛ "Св. Анна".
Пациенти има и пред кабинетите за профилактика и контролни прегледи в поликлиниката на болницата.
Над 200 са инфектираните медици. Или 11 процента от всички заразени.
Междувременно доцент Димов от оперативния щаб съобщи, че по отношение на клиничните проучвания за нови медикаменти. На този етап няма категорични доказателства за ефективността на даден лекарствен продукт.