Избори 2026
Последни новини

Последни новини

Отборът на Иран остави благодарствена бележка в съблекалнята на Лос Анджелис след равенството с Белгия

Отборът на Иран остави благодарствена бележка в съблекалнята на Лос Анджелис след равенството с Белгия

Случаят "Баба Алино": В кадастралната карта са всички съществуващи недвижими имоти, независимо дали са законно построени, или не

Случаят "Баба Алино": В кадастралната карта са всички съществуващи недвижими имоти, независимо дали са законно построени, или не

Дронове удариха търговски кораб, плаващ към Украйна

"Тялото е като куб на Рубик": Танцовият спектакъл Murmuration - за първи път у нас

Коларова: Румен Радев обслужва руския патриарх. Гафът е равностоен на онова голо рамо и кръстосания крак

"Като детска игра, която спасява животи": Монтират автоматични дефибрилатори на ключови места в Бургас

Стрелба в училище във Филипините: Трима убити

Експлозия разтърси ключов терминал за износ на природен газ в Катар, 18 души са в неизвестност (ВИДЕО)

Земетресение в Гърция

Експерти: Санкциите срещу патриарх Кирил не са срещу православието, а срещу политическата употреба на вярата

Боклукът е скъп: Изчерпан капацитет в общински площадки принуждава да се търсят частни

За това сигнализираха строителни фирми в Северозападна България

Рени Христова

Публикувано в  08:38 ч. 17.11.2024 г.

В северозапада строителни фирми сигнализираха за изчерпан капацитет на общинските площадки. Къде се изхвърлят отпадъците?

Един от малките строителни обекти в района на Монтана генерира едва триста кубика отпадък. За отпадъците от много по-голям обект, същите строители влизат в непредвиден разход.

Причината - по-високата такса, която трябва да платят на частна фирма заради липса на място на общинската площадка, чиято цена е в пъти по-ниска.

По думите на собственика на строителната фирма инж. Руслан Илиев общинското депо е взимало по пет лева на тон.

„Сега новото, частното, в село Сумер, искат по деветдесет лева на кубик. Кубик – тон, значи около дванайсет пъти по-скъпо от общинското депо и това е извиване на ръце според мен“, обясни той.

Според местната власт място има, но с условие.

„Не за съхранение – за временно съхранение за оползотворяване. Не мога да коментирам кой влиза в преразход и кой не влиза в преразход“, казва зам.-кметът по строителство в община Монтана Диман Георгиев.

Частната фирма е кариера в землището на Монтана. Работи от четири месеца на общински терен от 30 декара, отдаден с решение на Общинския съвет за рекултивация с цел придобиване на плодородна земя. Има разрешително за дейност на база проект.

„Който казва с каква височина и с какъв обем би следвало да бъде запълнена тази кариера, за да бъде положен горният рекултивиращ пласт и да бъде ползвана като плодородна земя в бъдеще“, завяват от РИОСВ-Монтана.

За да има място за строителен отпадък, местната власт ще трябва да изгражда нова клетка. А за да спре нерегламентираните сметища със санкции – независимо от предстоящите промени в законодателството, ще промени собствената си наредба.

При проверки по сигнали в област Монтана през последните няколко месеца, еко министерството установи няколко нерегламентирани строителни сметища.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

 

Най-четени
Най-нови