Близо месец, след като хората останаха без ток по празниците, само едно от електроразпределителните дружества – в Западна България, твърди, че е започнало да изплаща обезщетения. Другите две компании обясняват, че още обработват жалбите на потърпевшите абонати. 

Екипът ни провери как и кога домакинствата ще си получат парите.

Людмила Ивова е прекарала шест дни на тъмно и студено в ловешкото село Малиново. Подала е жалба, а месец по късно обезщетение още няма.

„Нищо никой не казва, затишие пред бурия. Стига само да не спират токовете, това искаме“, казва жената.

Людмила сега трябва да бъде компенсирана както от доставчика, така и от държавата. Полагат ѝ се общо 460 лева компенсации.

До момента тези пари не са стигнали до Людмила. Електроразпределителните дружества обаче не се ангажират със срок, в който ще изплатят обезщетенията. В позиция за bTV от ЕРМ-Запад обясняват:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Ако клиентите отговарят на определени условия, те получават писма, в които ги молим да предоставят банковата си сметка. След като получи банковите сметки, дружеството превежда парите в срок до 10 работни дни.“

„Енерго-про“ също съобщава, че разглежда жалби.

„Неустойките се изплащат по банкова сметка на клиента след като жалбата бъде уважена“, посочват оттам.

И потребителите на EVN ще получат обезщетенията си по банков път.

„Компанията ще се свърже с титулярите на партида за предоставяне на банкова сметка за извършване на плащанията“, посочват от компанията.

Людмила не е съгласна да бъде компенсирана по банков път. Защото ще загуби време да попълва още документи за нещо, за което няма вина.

„От сметката най-добре да ми приспадат, на ръка не ми трябват, какво да ги правя. По-добре да ги приспаднат от фактурата и до там“, смята тя.

За липсата на срок, в който ще бъдат изплатени обезщетенията призна и министърът на енергетиката, който предложи промени в закона.

„Имаме скелет на законопроект, който ще съгласуваме, така че да не зависи само от общите условия на електроразпределителните дружества хората дали ще получат компенсация и колко ще е тя, а напротив да вдигнем компенсацията. И да е ясно, че не абонатът гони ЕРП-то, а то да направи всичко възможно, след като не е осигурило услугата - да си плати“, посочва Жечо Станков.

ЕРП-та още не са коментирали предложението на министъра.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK