Трябва ли да бъдем тествани, ако наш близък има коронавирус? Отговорът на този въпрос търсят от институциите дни наред близките на пациент с COVID-19, настанен в столичната болница „Св. Иван Рилски“. 

75-годишният мъж с онкозаболяване се смята за първоначален източник на заразата. Приет е в болницата за поредна терапия.

„Трябваше да го изписват, обаче вдигна температура. Два бяха теста отрицателни и когато се влоши съвсем, тогава му направиха PCR и се оказва с COVID-19“, разказа Райна Манджукова, дъщеря на пациента.

Близките търсят съдействие от личния си лекар и РЗИ.

„Когато разбрахме, че е диагностициран, майка ми беше вече трети ден с температура и ние изпаднахме в истерия. От РЗИ ме препращаха към личния лекар, личният лекар към РЗИ. Оттам никой не може да ни каже какво точно се очаква да направим. Ще ни направят ли тестове, няма ли?“, попита Манджукова.

„Пациентът е постъпил на 3 април. Тоест 14 дни пациентът не е имал контакт по данни на ръководството на болницата. Пациентът не е имал контакт с близките си. И това е причината те да не са под карантина“, заяви директорът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев.

„Не трябваше ли аз това да го науча още от първия ден от тези хора в РЗИ и информационния център. Трябва ли всеки въпрос да отнасяме към генерал Мутафчийски и към професор Кантарджиев“, питат още близките на пациента.

Дъщерите на заразения мъж вече са си направили бързи тестове за коронавирус, които са отрицателни.

Под карантина остава Клиниката по хематология, където има заразени 11 медицински лица. Затворено за  дезинфекция е и отделението по гастроентерология, където бяха установени още случаи на COVID-19 – на лекар и пациент.