България премина психологическата граница от 1000 регистрирани с коронавирус. Това става месец и половина след появата на болестта у нас. Още 9 са доказаните заразени с COVID-19 у нас. Точният брой на болните вече е 1024. 49 са починалите от болестта у нас. От тях 83 са медицински лица.

Хоспитализираните са над 260, като в интензивни отделения и клиники са настанено 37 души. Има и два носи смъртни случая за деня - 87-годишна жена и 53-годишен мъж, с което общият брой на починалите е 49.

Излекуваните са 174.

Благодарение на ограничителните мерки, у нас успяваме да държим епидемията под контрол, заяви и днес шефът на щаба ген.-майор Мутафчийски. Отчете обаче ръст на заразените с COVID-19 през последната седмица

„За последните 7 дни имаме 300 случая, което представлява 30 процента от случаите досега. И докато вървяхме по една умерена парабола, сега отчетливо се качваме по заболеваемостта“, каза ген.-майор Венцислав Мутафчийски.

До момента са извършени 27 000 теста по метода PCR. Целта е седмично изследванията да са около 7000. Обмислят се и още варианти за тестване на по-голяма част от населението.

„Предприемат се стъпки да се изследва и кръвта на изследваните лица по друг повод, за да се види каква част от хората са били в контакт с вируса и до каква степен при нас, при нашия имунизационен статус, се движи вирусът“, обясни проф. Кантарджиев.

А от Националната пациентска организация обявиха, че стартират безплатни телефонни консултации на пациенти с хронични заблявания. В първия ден около 20 пациенти вече са потърсили съвет.

„Консултирахме ги във връзка с основните състояния, нужно ли е да предприемат нещо допълнително. Можем да консултираме пациенти със стабилни състояния – с артериална хипертония, които имат дислабаланс или някакви въпроси. Това са пациенти със стабилна исхемична болест, които нямат влошаване“, заяви д-р Наталия Спасова.

Лекарите нямат право да променят терапията на пациентите и подчертават, че при спешни състояния няма как прегледът да се извърши онлайн.

„Осигурена е възможност, ако се налага преглед по документи - има подсигурени виртуални стаи, в които лекарите ще могат да насрочат по-подробен преглед в случай на нужда“, каза д-р Хасърджиев.

На него пациентите могат да се свържат и с психолог, с когото да обсъдят тревожността или притесненията си в извънредната ситуация.

От всички 400 тествани шофьори в столичния градски транспорт само един е дал положителна проба за коронавирус. Предстои изследването на още проби.

Междувременно се разраства огнището на COVID-19 в района на Плевен. Градът измести София по брой новорегистрирани в рамките на денонощие. Положителните проби в шивашкото предприятие, сочено за ново огнище, вече са 37.