Българските младежи се оказаха пети по консумация на алкохол сред връстниците си в Европа, поне показва проучване на британското здравно министерство.
56% от момчетата на възраст между 15 и 16 години у нас признават, за пет и повече питиета за една вечер през последния месец. Процентът при момичетата е 38 на сто.
Преди българските тийнейджъри са само тези от Малта с 62 на сто, Латвия, където за същото количество изпит алкохол признават 60% от 15-годишните, Португалия с 58% и Естония с 57 на сто.
Сега един по-различен поглед към проблема - къде попадат злоупотребилите с чашката на обществени места? Ако стените в столичния отрезвител можеха да говорят, щяха да разкажат страшни истории. Любовта към чашката е довела тук през миналата година 325 души. Служителите споделят, че все по-голям процент от тях са млади хора, до 30 години.
В зависимост от това дали опияненият е спокоен или агресивен, се настанява в различна стая.
В първа стая - леглата са фиксирани за пода. Тук се настаняват буйстващите лица. Ако се наложи се фиксират за леглата с колан за крака и колани за ръцете. Усмирителните ризи от миналото вече не се използват, казва фелдшерът Крум Христов от група „Отрезвител” в СДВР.
Следващата стая е за лица в безпомощно състояние, които не буйстват, нормално се държат, но са прекалили повече с алкохола. В стаята, в която седи дежурният, който приема сигналите, има огромен шкаф с чекмеджета. Тук по азбучен ред са подредени алкохолните досиета на цяла София.
Когато лицето идва за първи път, му се изготвя бял картон. Когато идва за трети път му се става със зелен цвят. Има случай на „пациент”, приеман 130 пъти.
Според статистиката на отрезвителя, броят на дамите, които злоупотребяват с алкохол в по-малък, но се повишава. За първите 6 месеца на тази година в безпомощно състояние тук са докарани 44 жени. За цялата минала година, техният брой е 107.
Изследване на Националния център по обществено здраве и анализи от тази година показва, че българите пият най-вече заради стреса и трудния начин на живот.