Опасност от дефицит на хирурзи в България - само за 10 години гилдията се е стопила с 400 души и в момента у нас има около 2 хил. специалисти.
От Българското хирургическо дружество алармират, че след 5 години ще има сериозен дефицит на специалисти. И към момента те са критично малко в областта на детската, гръдната и съдовата хирургия.
Например в 20 области на страната липсват гръдни хирурзи, в 11 - няма детски специалисти, недостиг на сърдечносъдови хирурзи пък се наблюдава в 12 области.
И още малко цифри от тревожната статистика - ако преди 10 години в болниците у нас са работели 2 400 хирурзи, то сега техният брой е намалял на 2097. Данните са на Националния център за опазване на обществено здраве и анализи.
Хирурзите у нас не само се топят, но и застаряват - средната им възраст е над 55 години. Оказва се, че няма желаещи да тръгнат по стъпките на светилата в професията, за да ги наследят. В близо 190-те хирургии в страната, работят едва 150 хирурзи на възраст до 35 години.
„На практика няма по един хирург млад във всяко отделение, за да има то бъдеще. Как ще се възпроизвежда? Засилва се броят на хирурзите на пенсионна възраст, които работят на щат. Предполагам, че няма да достигаме положението на Словакия, която преди 4-5 години събуждайки се, установява, че има само 9 педиатри,” каза акад. Дамян Дамянов, председател на Българското хирургическо дружество.
От съсловното сдружение се оплакват, че студентите по медицина все по рядко избират да специализират хирургия. Доктор Георги Желев е един от малкото. По думите му не финансовата страна, а желанието е основният мотиватор. Д-р Желев е твърдо решен да остане да работи тук, но не такъв е изборът на много негови колеги, които след като завършат, отиват да оперират зад граница.
„Причините основно са свързани с привлекателността на местата, на които отиват. Хората търсят по-високи заплати, по-високо качество на живота, но и по-малко стрес и по-добра организация на самата им работа,” коментира Боян Захариев, експерт в Институт „Отворено общество".
Оказва се, че емиграцията на едни специалисти зад граница провокира бягството и на други. Липсата на достатъчно анестезиолози и медицински сестри насърчава и хирурзите да потърсят реализация зад граница, защото заради недостиг на съпътстващи специалисти, работата им се затруднява и нейното качество пада.
Около 600 лекари напускат годишно България. Експертите изчисляват, че при тези темпове на емиграция, до 15 години българското здравеопазване ще премине в ръцете на лекари пенсионери и стажанти. Криза на специалисти се очертава не само в областта на хирургията. У нас вече има дефицит на анестезиолози, патоанатоми, медицински сестри и акушерки.