Българи отива на съд по обвинение, отправено от Българският хелзинкски комитет (БХК). Причината - рестриктивната правна уредба, която не позволява на майките да раждам по домовете си с помощта на медицински представители.
От БХК информираха, че завеждат дело в Европейския съд по правата на човека от името на бременна жена, която желае да роди вкъщи, но не може свободно и сигурно да направи това, защото българското законодателство предвижда ражданията да стават само в лечебни заведения.
Освен това към момента лекари и акушери, които асистират при домашно раждане, носят административнонаказателна и наказателна отговорност. Според закона у нас медицински лица могат да помагат при раждане в домашни условия само, ако вече са настъпили усложнения и се налага спешна намеса.
Според представители на БХК ограничаването на ефективния избор на жената за това къде да роди, е нарушение на правото й на личен живот. От организацията настояват съдът да задължи България да промени закона, който принуждава жените да раждат институционализирано – „само в болници, в които трябва да плащат, държани са отделно от бебетата си, прилагат им се нежелани намеси и персоналът ги третира грубо и интерфериращо”.
Австрия, Белгия, Франция, Германия, Холандия, Великобритания са само част от държавите в Европейския съюз, които допускат и изрично уреждат в законодателствата си раждане в домашни условия с асистиране от медицински лица. От друга страна, забраната за асистиране или липсата на правна уредба са типични за държавите от бившия Източен блок, например Сърбия, Словения, Хърватска, Чехия, Унгария, отбелязват от БХК.
Европейския съд по правата на човека вече осъди Унгария за такова законодателство. Тогава магистратите постановиха, че съществуващата заплаха от преследване, грозяща медицинските лица, които асистират при домашно раждане, нарушава правото на личен и семеен живот на родилките.