Бизнесът е в готовност за протести заради решението газът през ноември да поевтинее само за крайните снабдители, които доставят за бита. За предприятията „синьото гориво“ поскъпва с почти 30 процента.
Те вече поискаха оставката на шефа на регулатора.
От КЕВР обявиха, че по закон те определят само цените, на които „Булгаргаз“ продава на крайните снабдители - това са топлофикациите и газовите компании, доставящи природен газ на домакинствата. Всички решения досега са били с такъв обхват. В понеделник, когато в министерския съвет беше обявено поевтиняването на газа, не беше посочено изрично, че то няма да важи за индустрията.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Решават като някакъв Бай Ганьо, като хитрец на дребно да кажат: „Ето, ние намаляваме цените, като за сметка на това вдигат на другата част. Това не е частно предприятие, това е обществения доставчик. Те подведоха и вицепремиера и председателя на регулаторния орган, най-мекото е да кажем че е лъжа“, заяви Пламен Павлов от Българска газова асоциация.
Бизнесът изчислява, че ако ценовата разлика остане за година разходите им ще скочат с 300 млн. лева и настоява за отмяна на решението.
„това са краткосрочни решения като удариш индустрията нали разбирате, че за никой няма да е от полза“, заяви Константин Стаменов от БФИЕК.
Изп. директор на „Булгаргаз“ заяви за bTV, че евтините количества газ са от отказани поръчки именно от бизнеса за миналата година и затова сега те не могат да се насочат в тази посока, а къде и как да се ползват решава регулатора.
„КЕВР определя цената само за регулирания пазар. След като договорът стана ясен, ние докладвахме на КЕВР и те решиха къде да отидат“, заяви Николай Павлов.
Откакто цената на природния газ се определя всеки месец, за пръв път - топллофикациите и индустриите плащат по различни тарифи.