Парното трябва да поскъпне с минимум 20-30%. Това заяви в „Тази сутрин“ заместник-председателят на Българската газова асоциация Кирил Темелков. Той уточни, че скокът зависи от много фактори.
По думите му има тенденция за понижаване на цените на синьото гориво в европейски мащаб. Очакванията са, ако намаляването е трайно, да се отрази и във фактурите на потребителите.
„Има още два месеца до януари и тогава ще видим какви ще бъдат цените, те зависят от много фактори. Не можем да очакваме да се задържи цената на електроенергията, защото ние сме над нивата, които трябва да бъдем“, допълни той.
Достъп до по-евтиния природен газ през ноември ще имат само крайните доставчици като топлофикациите и газоразпределителните дружества, които продават топлоенергия на крайните потребители.
Предприятията, разчитащи на синьо гориво, ще плащат повече, отколкото миналия месец. Разчетите показват, че докато за крайните доставчици цената ще е с около 1,5% по-ниска от октомврийската, за бизнеса природният газ през ноември ще поскъпне с почти 27%.
Темелков коментира, че в момента газовият бизнес има три зони на ценообразуване – регулираната цена (при която има тенденция за поевтиняване), свободният пазар (който през следващия месец ще работи на по-висока цена) и програмата за освобождаване на количества.
„Трябва да се помисли за бизнеса, не само за компенсации, но и да има възможност за по-ниски цени, защото в момента програмата за освобождаване на количества не дава тази възможност“, посочи Темелков.
Относно аварията на газопровода край Ветрино, Темелков коментира, че има цялостно разкъсване на тръбата, което е наложило цялостното подменяне на инфраструктурата в района. По думите му това е повлияло на цените на синьото гориво в страните, към които е прекъснато газоподаването, но абонатите не са оставени „на студено“.