Въпреки финансовите проблеми и неуредиците с бюрокрацията, хората, отдадени на грижи за здравето, не спират да спасяват животи. Кабинетите в столичната „Пирогов” никога не затварят врати.

Само от началото на годината през спешните травматологични кабинети на болницата са минали над 10 хиляди пациенти. Над 3 хиляди са имали нужда от лечение и са били приети в травматологичния комплекс. 18 само от началото на годината са били здравно неосигурени, което означава, че лечението им е било за сметка на болницата.

5 човешки живота ще започнат отначало - толкова операции е планирал за днес един от най-известните травматолози у нас, доц. Асен Балтов. Колегите му от Първа травматологична клиника на „Пирогов” подготвят за интервенция 80-годишна жена. Операцията се прави по нов метод, при който времетраенето и кръвозагубата са намалени 5 пъти.

Най-големите предизвикателства за началника на Травматологичната клиника често не са професионалните – например, задържането на младите лекари, вече обучени в една от най-добрите школи у нас.

„Ето един млад наш колега, който е специализант вече втора година при нас. Независимо, че получава една минимална работна заплата, той е длъжен и да си плаща обучението. Затова трудно можем да задържим младите кадри при нас”, обяснява доц. Асен Балтов, нач. на I-ва травматологична клиника - УМБАЛСМ "Пирогов".

Операцията приключва само за 30 минути. Следващият на масата е моторист, пострадал при катастрофа преди година. Миналата година лекарят успява да спаси крака му като по чудо. Прогнозите за мъжа са добри - ще може да ходи и отново да кара мотор.

„Оперираме живи пациенти и всяка операция е едно малко предизвикателство за нас. Най-голямото удовлетворение е, когато видиш, че един пациент е добре и всичко е завършило добре”, допълва доц. Балтов.

И една любопитна статистика - българите харчим повече за колата си, отколкото за здраве. Това показва анализ на една от големите компании в сферата на техниката, която сравнява данните от Българския автомобилен съюз и Националната статистика.

През 2012-а за стара бензинова кола сме харчили повече от 1200 лева. Разходите не включват горивото, а само данъци, застраховки, винетки, задължителната смяна на гуми, масла, филтри. За здраве сме похарчили едва 212 лева.

Миналата година на профилактични прегледи са се явили с 3 хиляди души по-малко в сравнение с 2012-а, въпреки че те са задължителни.