Отделни тлеещи огнища са останали в резервата „Бистришко бранище” на Витоша, съобщиха от МВР. Пожарът е овладян, а пламъци вече няма. Границите на огнищата обаче се охраняват, за да не се допусне вятърът да предизвика нови искри от тлеещите участъци. През нощта в района ще останат дежурни екипи от пожарната и горските стопанства.
"Уточнени са местата, където има тлеене на „Бистришко бранище” и натам ще бъдат насочени усилията в петък. През нощта на мястото на пожара ще работят около 50 души със седем пожарни автомобила и осем мотопомпи. Съставът е подменен. Създадена е организация в петък на Витоша да работят около 250-300 души”, съобщи главен инспектор Тодор Бързилов, началник на Националния оперативен център „Пожарна безопасност и защита на населението”.
По-рано в четвъртък на място пристигнаха премиерът и вътрешният министър, за да се запознаят със ситуацията. Борисов даде много добра оценка за работата на огнеборците.
"Благодаря на всички, които се включиха в гасенето на пожара на Витоша и спасиха гората. Благодаря на пожарникарите, военните, работниците от горските стопанства и на доброволците за положение усилия”, заяви премиерът.
Около 500 човека работеха по гасенето на пожара
На терен в четвъртък работеха около 500 човека - огнеборци, полицаи, военни и доброволци. Те се бореха с четири локални огнища. В борбата с бедствието от сряда се включи хибрид между танк и пожарна, който може да събере в резервоара си 10 тона вода, както и 200 кг прахообразно вещество за потушаване на огъня. Не е спирала и работата на трите хеликоптера.
Огнеборците успяха в сряда да проправят 6-километрова просека, която да задържи пламъците далеч от населените места.
Въпреки усилията на стотици пожарникари, военни, служители на горското и доброволци, огънят не се огъна под вчерашната закана на Борисов, който в късния следобед обяви, че "пожарът ще бъде загасен до три часа".
Премиерът обясни, че България се е отказала от самолетите, които Израел ни предложи, тъй като теренът не бил подходящ за тях. Преди ден Борисов заяви, че имало вероятност израелските самолети да се сблъскат с българските хеликоптери, които гасят от въздуха.
Витоша ще продължи да тлее дни след потушаването на огъня, предупредиха експертите. Разследване проверява причините за пожара.
Според доброволци има засегната и жива гора, а какви ще са загубите е трудно да се прогнозира. Специалисти обаче отрекоха да е горяла "зелената" част на гората - имало само случаи на единични дървета.
Най-вероятната причина за пожара - човешка дейност
Една от версиите за пожара е човешка дейност, смятат специалисти лесовъди. Има сериозни подозрения и за умисъл, тъй като теренът е труднодостъпен и случайни туристи не минават.
„Там туристите няма какво да правят, там може да се отиде само с някаква подбуда. Мога да кажа от практиката, че само 1% са пожарите, които възникват по някакви естествени причини”, заяви инж. Николай Пиронков от Изпълнителна агенция по горите.
Бранището трябва да има и жива охрана. „Специализирана охрана, като рейнджъри назначени -няма, той попада в територията на парка, така че по принцип територията около него е охраняема територия”, казва Снежана Петрова - директор на парк „Витоша”.
През 2001 г. Бистришкото бранище е ударено от торнадо. Повалени са стотици дървета, сега така нареченото "ветровално петно" е огнището на пожара. Решено е районът да не се почиства.
„Лесовъдската хипотеза тогава беше, че ако е нормална територията и не е резерват, ние трябва да извадим тази паднала суха маса. Но поради това, че тази територия беше обявена за биосферен резерват, ние не можахме да влезем”, спомня си проф. Христо Цаков - Институт по горите към БАН.
В резервата има естествена смърчова гора, защитени растителни видове и хищници.