Застраховки в Бисер няма от социализма

Опустошителното наводнение в село Бисер стресна застрахователните компании, признаха експерти. Част от тях са спрели да застраховат имоти в близост до реки и язовири.

Междувременно през последните дни интересът към имуществените застраховки се е засилил.

След трагедията в село Бисер отново се заговори за задължителна застраховка имущество - с минимални вноски да се поддържа Застрахователен фонд, който да обезщетява при бедствия.

Последните застраховки в село Бисер обаче са правени по времето на социализма.

Оказва се, че бедствената ситуация в селото е изострила вниманието на застрахователите. Част от компаниите са наредили на брокерите си да не предлагат застраховки на имоти около язовири или реки.

„Някои компании са решили, че не искат да поемат такъв риск или че искат да го ограничат в своите портфейли, други не са взели такива мерки,” сподели застрахователният експерт Румен Гълъбинов.

След потопа и зараза

Хората от Бисер разчистват имотите си и никой не мисли за застраховане на руините. А от днес имат и една грижа повече - след потопа, сега селото е заплашено от епидемия от хепатит.

Здравните власти вече раздадоха дезинфектанти, обмисля се и задължителна ваксинация през март.

„Евентуални проявления ще има в края на март, но имаме готовност. Първо екипи на Спешна помощ са винаги налице, никой няма да бъде върнат от инфекциозно отделение. Обсъждаме и въпроса, ако е необходимо да се направи допълнителна имунизация, но на по-младите възрасти, които са рискови,” обясни д-р Ангел Кунчев.

За да се избегне рискът от стомашно-чревни инфекции, днес в Бисер бяха доставени дезинфектанти във вид на хапчета. Хората трябва да ги разтварят във водата, която използват при измиване на оцелялата посуда. Те ще получат и гел за ръце, защото до скоро селото беше без вода.