Чешмите пресъхнаха в Панагюрище. От два дни градът е в бедствено положение.
Във времена на всеобща оскъдица, печеливша е обществената баня. В Панагюрище тя отново се превръща в средище за социални контакти заради безводието. След баня хората се събират запотени и доволни над чаша газирана вода.
Дона Богданова живее на шестия етаж. Щастливка е, когато от чешмата й тече вода. Това се случва сравнително рядко и е истинско събитие.
„Особено събота и неделя, когато всички са вкъщи и всеки пусне вода, при нас - петия и шестия етаж върви съвсем слабо като ракия и не може да стигне за нищо - нито за пране, нито за готвене", оплаква се жената.
Панагюрище е разделен на две - по ниските места късметлиите имат питейна вода 12 часа в денонощието, а тези от високите етажи и хълмовете разчитат на чиста случайност, за да не проспят събитието, защото водата се повява съвсем за кратко, когато спят:
„И реално на повечето места по високите зони хората имат вода по 6 до 8 часа в денонощието", каза кметът Никола Белишки.
Хората се оплакват, че режимът е такъв, че когато има вода някои не могат да я ползват.
Семейство Делчеви са двойни късметлии - хем живеят в най-ниската част на града, хем обществената минерална баня е наблизо. От огромен зелен бидон с мътна вода мият тоалетната и поят домашните животни.
Мнозина в Панагюрище се недоволни от качеството на питейната вода.
За Дона Богданова и съседите й проблем са и високите сметки за питейна вода, която на практика не са употребили.
„Имало е дни, в които по 3-4 дена не сме имали никаква вода. И в края на месеца пак обичайните 10 кубика", разказа Дона Богданова.
Местната власт е безсилна да се справи с проблемите, които са трупани в продължение на поне 5 мандата. Сушата е само част от обяснението.
„И местните водоизточници можем... спокойно да заявим, че там водоподаването е нула! Начинът за снабдяване с вода за панагюрци е магистралният тръбопровод от Марица, с обща дължина 42 километра... Но той е в крайно амортизирано състояние, строен през 1982 година и експлоатационният живот на едно такова съоръжение е 30 години, което означава, че всеки един ден и час работа на този водопровод е дар Божи!", каза кметът Никола Белишки.
Бедствено положение се обявява за втори път в рамките на 4 години. Този път идеята е в несгодите всички да бъдат равни:
„Обявяването на бедствено положение е обявявано и през 2008 година от моите предшественици. Новото, което е, че сега се опитваме да разпределим справедливо оскъдните количества вода, които имаме...Защото досега никога не е налаган такъв сериозен режим просто имало е едни зони - високи части, в които хората постоянно са нямали вода, и други, които не са и разбирали от това, че има недостиг на вода", каза Белишки.
Пълната отмяна на водният режим обаче ще почака до строежа на язовир Луда Яна и пълната подмяна на 42-километровия тръбопровод. А до възстановяването на самия водопровод и до изграждането на язовира би трябвало да минат минимум 6 или 7 години.
От местната власт обещават да облекчат водния режим до 21-ви септември, когато официално ще бъде отменено бедственото положение. За целта ще бъде извършен спешен ремонт на трикилометров участък от магистралния тръбопровод..