В близо една трета от родните училища липсват условия за провеждане на спортни занимания. Това показват актуални данни на образователното министерство.
Без физкултурни салони са оставени учениците в около 200 училища в цялата страна. В други 400 пък децата играят физическо в класните стаи или в мазето.
За последните 4 години, у нас са изградени едва 6 нови физкултурни салона. В тях образователното министерство е инвестирало над 2 милиона лева.
Училището във варненското село Кичево никога досега не е разполагало с физкултурен салон. Налага се децата да спортуват…в мазето.
"Гледаме да бъдем креативни. Иначе при най-малкото хубаво време, дори и при зимните месеци, сме навън", обясни Петко Петков, учител физическо.
Когато обаче температурите паднат под нулата, децата от училището спортуват в мазето.
"Тук имаме дюшеци, с които оформяме тепих. Три фитнес уреда, боксова круша", каза Петков.
Въпреки липсата на база децата постигат отлични резултати по спорт - тази година са на второ място във Варненска област по баскетбол.
"Аз искам да играя баскетбол, но няма къде. Трябва на снега да играем", казва Кристиян Иванов, ученик.
В училището имат изработен план за физкултурен салон още през социализма, но досега само на хартия.
В столично училище учениците ще си имат чисто нов салон наесен.
В София от над 170 общински училища само едно не разполага със зала за спорт. Но вече има проект за изграждането му.
„Тази година изграждаме седем нови физкултурни салона! Инвестирали сме 5 милиона лева в тази дейност!”, заяви Йорданка Фандъкова, кмет на София.
От образователното министерство обясняват, че проблемът е в по-малките градове и села.
За модернизацията на спорната инфраструктура в родните училища Европейският съюз е отпуснал над 15 милиона лева, които да се усвоят до 2020-а година.
В момента ремонт на физкултурни салони се извършва в още 60 училища в цялата страна, като за това образователното министерство е заделило над 4 милиона лева.