Три милиарда лева са пропилени от сегашното правителство около АЕЦ „Белене”, заяви на среща на Инициативния комитет, формулирал въпроса и организирал подписката за референдума за централата Румен Овчаров. Той обясни как е станало това с думите: „Има инвеститор, няма инвеститор, ще има централа, няма да има, ще има референдум, няма да има...”
Комитетът се обяви против промяната на въпроса, както се случи в правната комисия. „Ако това действително стане, какъв ще бъде резултатът от отговора? Включихме се в инициативата и повече от 700 000 подписа на нормални българи защитиха въпроса – искаме ли строителството на "Белене" или не,” заяви пред журналисти в парламента Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на „Булатом”.
„Това е нашият референдум. Всички знаем, че това е въпросът за „Белене” и кой носи отговорността за пропилените милиарди,” добави бившият енергиен министър. „Това че ГЕРБ и Бойко Борисов се страхуват от този референдум, съвсем не го прави по-малко реалистичен и легитимен,” смята депутатът от левицата.
„Цената на проекта „Белене” е фиксирана - 3,997 млрд. евро,” посочи Овчаров, но уточни, че с различните такси над нея сумата няма да надхвърли 6 млрд. евро. „Последните дни и месеци се наслушахме на абсурдни числа за цената на новата централа – от 22 млрд. до 35 млрд... откъде ги взеха, не знам.”
„Нашето опасение не е кой е авторът на зададения въпрос за референдума, в крайна сметка въпросът ще бъде "за" или "против" изграждането на АЕЦ „Белене”,” заяви народният представител Янаки Стоилов. По думите му много хора на ръководни позиции днес ще понесат отговорност за това, че са демотивирали част от българските граждани. Поставянето на тези въпроси в Конституционния съд може да се окаже задънена улица, смята Стоилов. Според него може да се наблегне повече на съдържанието на закона за референдумите, но тази тема отваряла широко поле за дискусии.