През периода 2009-2012 година Българският Червен кръст е подпомогнал близо 4500 бежанци. В момента у нас има над 3000 бежанци - в пет лагера, които са препълнени. Това шефът на БЧК Христо Григоров пред „Фокус”.

По думите му страната ни разполага с три действащи лагера за бежанци към Държавната агенция за бежанците – в село Баня, в София и в село Пъстрогор, а два други лагера са към дирекция „Миграция” на МВР - в Бусманци и в Любимец. И петте лагера са на пределите на възможностите си, посочи още Христо Григоров и допълни, че трябва да се търсят други възможности за настаняване на бежанците, чийто брой нараства.

„Два милиона сирийци са напуснали собствената си страна, от тях 500 хиляди са настанени в Турция, което показва, че проблемът не е само хуманитарен, а и финансов, защото издръжката на такъв голям брой бежанци струва милиони. Затова и международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец излезе с апел за набиране на средства за подпомагане на Турция”, обясни още Григоров.

По думите му, ако такъв голям поток от бежанци тръгне към България, е логично страната ни да потърси помощ от международните институции.

„При наличие на голяма бежанска вълна трябва да се включат и общините. В страната много казарми, училища, чиито сгради не се използват, могат да бъдат ремонтирани и да поемат част от бежанците. Идва зима и палатковите лагери не са най-доброто. Освен това изграждането на един палатков лагер е по-скъпо от ремонта на едно училище, в което могат да се настанят 300-400 души”, смята Григоров.

В момента има най-голяма нужда от походни легла, тъй като бежанските лагери вече изчерпват капацитета си. Много сирийци пристигат с малките си деца, затова осигуряването на лекарства и достъп до болнична помощ не търпят отлагане.

„Виждате, така изглежда един денк, в който има необходимите легла и други материали за четири души, за едно семейство. Имаме по два броя одеяла, дюшеци, кърпи, дрехи”, посочи Мариана Стоянова от БЧК.

Всички запаси както и още стотици тонове в други три огромни склада в страната са предназначени за бедствия, но Червеният кръст може да предоставя помощ и за бежанците след координация с институциите.

„Щабът, когато прецени какви са нуждите, какви са ресурсите, в рамките на 24 часа да отговори”, коментира Стоянова.

Самир от Сирия е избрал България за свой дом. Всеки ден негови познати с бизнес у нас изпращат храна на пристигащите бежанци.

„Опънаха палаткови лагери в изключително лоши условия. В България може и да не са идеални условията, но поне не са ги оставили да живеят в палатки. В Турция опънаха, в Ливан опънаха палатки”, разказва Самир Кадим Ал Битар

Още преди две години, при поредната ескалация на напрежението в Сирия, Самир успява да
доведе и родителите си. Там обаче има още роднини и приятели. „Искахме да им спестим много лоши моменти. Физически сега са добре, но психически са много рухнали заради ситуацията там”, допълва той.

Сaмир не подкрепя нито правителството в Сирия, нито бунтовниците, но казва, че е от тези, които все още вярват, че конфликтът може да бъде решен на маса, а не с оръжия.

БЧК е в непрекъсната връзка с МВР и прави всичко възможно да подпомогне държавата в началния етап, когато започва прилива на бежанците, посочи председателят на организацията.

Преди ден властите у нас потвърдиха, че до края на годината в България може да пристигнат до 10 000 бежанци от Сирия. За настаняването им ще са необходими около 10 млн. лева, поради което страната ни ще потърси помощ от ЕС. Правителството вече разпореди оглед на изоставени държавни сгради, които евентуално могат да бъдат подготвени за бежански центрове.