Оценките и наставленията на председателя на Европейската комисия за България започнаха с похвала по време на съвместната пресконференция с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет. „Всеки път, когато идвам в България, силно се впечатлявам от динамичния напредък,” заяви той и благодари на Борисов за „активния му принос в ЕС”.

България отговаря на критериите за членство в Шенгенското пространство, категоричен бе Барозу. Според него този въпрос трябва да бъде решен положително за страната ни.

Фискална консолидация – добре, но да продължат реформите

София продължава усилията си за фискална консолидация и това е в интерес на страната, каза председателят на ЕК след разговорите в правителствената сграда с участието на министри от кабинета. Лидерът на изпълнителният орган на Евросъюза се зарадвал от предприетите от България важни мерки в тази насока, заради които страната ни беше извадена от процедурата за изключително висок дълг. По думите му така България спокойно можела да излезе на финансовите пазари, а стабилната макроикономическа политика е предпоставка за доверие и за привличане на инвеститори.

Много е важно да се продължат реформите, смята обаче Барозу, който посочи в този смисъл пенсионната и административната система, както и борбата с бедността. Председателят на ЕК отбеляза също, че са необходими още усилия в усвояването на средствата от европейските фондове. „Трябва да отчитаме, че още има неусвоени фондове,” посочи той.

„Поради некадърност, години наред сме усвоявали нищо, сега в момента в пъти повече усвояваме и пак сме на 25-30 %,” включи се Борисов в любимата му тема за фондовете. „И догодина се надявам да затворим на 75-80,” каза той.

България против орязването на кохезионните фондове

Премиерът използва брифинга в Министерски съвет, за да огласи отново, че България отстоява позицията да не бъдат намалявани средствата от кохезионните фондове за следващия програмен период. „Неотстъпчиви сме в тази посока,” заяви Борисов, а от думите му стана ясно, че и Барозу е на такова мнение – „С вас, с премиера Туск, и много други колеги, твърдо отстояваме позицията кохезионната рамка за следващия програмен период да не бъде намалявана.”

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Министър-председателят напомни, че в предприсъединителния период България затвори четири ядрени реактора, изпълнявайки всички норми на ЕС и посочи, че решенията за това са вземани с отчитане на европейската солидарност в бъдеще. Освен това натискът върху България от бежанци и трафик на наркотици изисква много повече усилия. Пет транспортни коридора, които пряко касаят държавите на ЕС, минават през България, отбеляза Борисов и опря до друга любима тема.

„Магистралите, както и жп линиите, са артериите, които довеждат инвеститорите, дават възможност за бизнес, туризъм,” заяви премиерът . По думите му, когато се изграждат подобни инфраструктурни обекти, се увеличава конкурентоспособността на целия Европейски съюз.

Промените в българския съд в интерес и на ЕС

Жозе Барозу отбеляза и необходимостта от повече действия в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Веднъж на тази вълна, висшият представител на Брюксел вдигна мерник и на съдебната система, като каза, че е много важно какъв нов Висш съдебен съвет ще бъде избран. По думите му същото се отнася и за избора на нов главен прокурор.

„Реформите трябва да продължават и това е в интерес на България, естествено и на ЕС,” посочи Барозу и не пропусна да отбележи, че ЕК следи процесите у нас и има задачата всяка година да преценява напредъка на България и Румъния.

„Видяхте нашия доклад от юни. В него напълно прозрачно е казана нашата позиция по отношението на правосъдието и върховенството на закона,” каза Барозу и добави, че съдебната система трябва да стане по-ефикасна, за да спечели доверието на инвеститорите.

„Инвеститорите днес гледат отделните държави - колкото повече смятат, че в една държава съдът е надеждна институция, има върховенство на закона, толкова повече те са привлечени от тези държави,” заяви Жозе Барозу и отбеляза, че това не е само проблем на България и Румъния.

„Моето послание към министър-председателя днес е да продължи усилията, които България предприема, да продължи напред във важните сектори,” заяви председателят на ЕК, който е на работно посещение у нас.