Опасен банков вирус е взел на прицел сметките на българите. Троянският кон наречен "Гози" влиза под прикритие в компютъра и помага на хакери да източат пари.

Вирусът "Гози" е атакува различни държави от 2007 година. Той краде данни за онлайн банкирането и хакерите могат да направят превод към своя сметка. От началото на месеца вирусът за първи път се е насочил към източноевропейска страна - България.

Според изследователи от IBM Security X-Force това е започнало в началото на август 2015 година.

„Тези криминални лица се насочват към Източна Европа, където е най-малкото съпротивление, реално. Системите не са зрели, не са в добра кондиция, някои банки дори ги нямат”, коментира Георги Ганев от IBM България.

Досега вирусът е атакувал САЩ, Обединеното кралство, Австралия, Саудитска Арабия и Персийския залив.

Според анализатори от IBM, досега Гози е атакувал предимно англоезични страни и такива с голямо население, за да може да покрие възможно най-голям брой хора. Сега обаче се обръща към България. Има теории, че по този начин ще бъдат изпробвани нови методи на инфилтрация в банковия сектор в страни, където кибер-престъпността не е толкова често срещана и следователно защитата не е така добре развита, както на местата, които са честа мишена на подобни измами.

Гози е най-издръжливият банков вирус в света. За първи път е засечен през 2007 година, когато е бил разпространяван от малка група разработчици и насочен само към англоезични страни. През последните пет години, Гози се насочва предимно към онлайн банкирането, като се наблюдават множество нови методи за заобикаляне на онлайн сигурността.

Най-издръжливият банков вирус в света влиза в компютъра под прикритието на PDF документ. Насочва към определена мишена и я тества няколко месеца преди да удари, а после следва масов бум. Подобен пример е Саудитска Арабия, където Гози започва с една банка и през юли 2015 се разпространява към 15 различни мишени. Сега целта е България.

Светлана Маркова ежедневно използва онлайн банкиране, за да плаща сметките и пазарува, но определено внимава.

„Общо взето избягвам да отварям такива документи, които са с неясно съдържание, които аз самата не съм създала или не съм сигурна в човека, който ми ги изпраща”, обяснява Светлана.

Според експертите опасността от заразяване изцяло зависи от нашето поведение:

Затова ние, клиентите на банките, трябва да сме изключително предпазливи за това къде сърфираме в интернет, върху какви линкове кликаме и какво сваляме на компютрите си”, каза Албена Спасова от Международната академия за обучение по кибер изследвания.