Всеки желаещ може да предложи личен запис на диалектен говор за включване към Картата на диалектната делитба на българския език, изработена от учени от Института за български език към БАН, предаде БТА.

Достатъчно е само да се запише на звуков файл човек, който говори на специфичен за даден регион диалект, и да изпрати записа чрез онлайн форма.

Дължината на записа трябва да е до 5 минути, необходимо е също да се посочи име, мястото, за което е характерен говорът, както и възрастта на говорителя.

След като прослушат звуковия файл и изследват говора, учените от Института могат да го включат в Диалектната карта. Така всеки българин ще може да участва в съхранението на богатството на родните диалекти.

Вижте картата в голям размер ТУК!

В момента на картата са показани над 60 диалекта, а само с един клик тя "проговаря". Повече от 30 са автентичните аудиозаписи, правени на място от специалисти - диалектолози, които са интервюирали местни хора в различни региони на страната.

Картата на диалектните говори обхваща цялата българска езикова територия, затова съвсем естествено на нея са посочени и региони от Беломорието и Македония, Северна Добруджа, Западните покрайнини и др.

"Не е изпуснат нито един от най-архаичните и интересни български говори. Някои като Родопските, част от Балканските, от Северозападните или Македонските са истинско изпитание за нетренираното ухо", споделя доц. д-р Ана Кочева, която е един от създателите на картата.

Създаването й е отнело на екипа повече от година, но реално обобщенията са плод на десетки години работа на много учени.