Българските ученици са най-неграмотните в цяла Европа. Въпреки това, у нас намалява броят на децата със слаби оценки, показва последното международно изследване в областта на образованието по поръчка на Европейската комисия.
У нас цели 44% от учениците не са се справили с тестовете по математика, четене и природни науки. Само 4 на сто пък са постигнали отлични резултати. Конкретно при четенето около 40% от учениците не четат добре, докато този процент средно за Европейският съюз е 16 на сто. Тук сме на едно ниво с Румъния, Тайланд и Коста Рика в световен мащаб.
Между 20 и 30 души на ден търсят съвет от телефона за езикови справки към БАН. Българите вече не се затрудняват толкова с пълния член, питат по-често за запетайки, ударения и правилата, които възникват покрай новите думи в езика ни.
Децата обаче дават по-добри резултати от повечето възрастни, показват родните изследвания. Затова от неправителствения сектор настояват за въвеждане на тест по езикова грамотност при кандидатстване за работа, особено за държавни служители.
Българските тестове са дали най-добри резултати при децата и възрастните в по-малките населени места като Димитровград и Сопот, например. Най-добре се представят родните ученици по отношение на познанията по природни науки, като там не са последни, а предпоследни. Под критичното ниво са 1/3 от децата, като по-зле от българчетата в тази класация са само румънчетата.