Българските мерки и теглилки ще стават все по-точни, след като днес правителството прие "план за развитие на националните еталони". Мерките за маса, температура, дължина, време и ток ще се правят изцяло от машини, а не от хора, което ще намали грешките и неточностите.
Еталонът за постоянно напрежение е 10 волта. На всеки три години уредът, който го възпроизвежда, отива в Париж, за да си свери точността със световния еталон.
По същия начин в Българския институт по метрология има еталони за време, маса, дължина, температура. Например, еталонът за маса, един килограм, се съхранява задължително под стъклен похлупак.
За 100 години топуз от един килограм е загубил от теглото си два милиграма и половина, което го прави неточен.
След две години еталонът за един килограм няма да е това топузче, а природно явление, измервано с две константи - на Планк и на Авогадро. Едната константа е за електрични, а другата за механични измервания.
Тъй като с времето тежестите променят теглото си, еталон за тяхната маса вече ще бъде не един килограм във вид на предмет, който се износва с годините, а природно явление, свързано с постоянен брой въглеродни атоми в дадено вещество.