Съболезнования към Римокатолическата църква и надежда за сполучлив избор на нов папа – това бяха първите думи на българския патриарх Даниил минути след като от Ватикана разпространиха тъжната вест за кончината на Папа Франциск.

Тази сутрин патриарх Даниил отслужи литургия в храма „Възкресение Христово“ в София.

Именно там, след като разбра за смъртта на папа Франциск и след края на литургията, патриархът поднесе своите съболезнования и каза, цитирам: „бог да упокои душата му“.

Патриархът поднесе съболезнования на Римокатолическата църква и на католиците в България.

„Молитстваме, щото да има сполучлив избор на нов приемник, който да се опита да преодолее някои трудности, които са наследени в историята на Римокатолическата църква, за връщане на помирение с Православната църква“ каза патриарх Даниил.

По думите му е много показателно как в последните месеци хиляди християни от Римокатолическата църква са изпълвали площад „Св. Петър“ в Рим и денонощно са отправяли молитви за Франциск.

„И Бог направи чудо, щото от едно критично състояние, в което беше, го вдигна на крака. Ние изпитахме нещо подобно преди година с приснопаметния наш предшественик дядо Неофит, когато той също имаше трудни мигове в края на ноември и началото на декември, и по молитвите на цялата църква Господ го вдигна“, каза още патриарх Даниил.

Всичко около смъртта на папа Франциск може да проследите в нашия онлайн репортаж:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK