Български онлайн-проект помага да открием свои близки и далечни роднини. Как може да направите родословно дърво на вашето семейство в Интернет, разказва Борислав Лазаров.
Стоян Кичуков е компютърен специалист. Разказите за семейната история, които е слушал от баща си, го вдъхновяват да направи уебсайта rodnini.com. В него всеки може да публикува родословното си дърво.
„Това да опознаеш свои роднини или хора, които никога не си виждал, и в един момент да знаеш, че тези хора са от твоята кръв, произлезли сте от едни и същи праотци, е много интересно”, каза Стоян Кичуков.
В rodnini.com добавяте имена на свои близки и роднинската връзка между тях. Досега десетки потребители са започнали да събират частиците на своята семейна история. Качват се кръщелни свидетелства и стари снимки от забравени сандъци, роднини се търсят и откриват. Накрая всички родословни дървета ще се обединят в едно.
„Ние искаме да направим едно общо, българско дърво, защото всички казваме - родолюбци сме, но ние не си познаваме рода”, обясни Стоян.
Тихомир Дулев вече е сглобил родословното си дърво в сайта. Оказва се, че неговият род датира още от 1730 година. Поколения напред ще знаят за своя далечен дядо Георги от село Белица.
„От братовчеди, лели, чичовци, баби, успях да разширя родословното дърво до 270 човека”, коментира Тихомир Дулев.
Проектът ще включва и родословните дървета на велики българи, като Иван Вазов и Васил Левски. Добре е човек да познава родословното си дърво, защото понякога има и изненади.
Съвсем наскоро дъщеря ми разбра, че неин асистент в университета й е трети братовчед”, допълни Дулев.