Четирима български военни медици, които са част от мисията на ЕС в западноафриканската държава Мали, се намират в непосредствен досег със заразени от болестта ебола, научи bTV от отлично осведомен източник, пожелал анонимност.
Хотелът, в които се намират медиците, изпратени, за да се грижат за здравето на чуждестранния военен контингент в Мали, е на 50 метра от клиниката „Пастьор”. В нея в момента се лекуват местни жители, заразени от смъртоносния вирус.
Началникът на ВМА проф. Николай Петров потвърди информацията и уточни, че става дума за три случая, единият от които е завършил летално. И трите случая се намират извън зоната на действие на нашия контингент.
„Те се намират в хотел, обслужват малко над 100 души. Те не контактуват с външно население, т.е. не би трябвало да има откъде да се предаде каквато и да е инфекция”, каза още проф. Петров.
Българите участват вече две години в мисията на европейския съюз в столицата БомакО. Един от тях е д-р Петър Трендафилов. „Малиецът живее в много първобитни условия, примитивни, от което смъртността от дизентерия, салмонелоза, топлинен удар, вода, смъртността им е 50% и средната продължителност на живота само около 40 години. Живеят в много лоши условия и висока смъртност - те не са адаптирани към това и нямат адекватно лечение за това. Голяма раждаемост - голяма смъртност - но те са си там, щастливи по своему усмихнати хора", разказа лекарят пред bTV.
Сега в Мали има 2500 войници, военни инструктори и лекари под знамето на евросъюза. Контингентът пази етническия мир заради непрекъснати нападения на бунтовниците от северната част на Мали.
Случаят е докладван във ВМА и в кабинета на военния министър Николай Ненчев.
Очаква се да бъдат предприети стандартните оперативни процедури и ако има действителна опасност от заразата, българите ще бъдат евакуирани заедно с френския контингент, под чието командване се намират.
Ако здравето им е вън от опасност, мисията им ще продължи до февруари 2015 г.