България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (БФС).

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на страната. В напреднала фаза на опити за „засяване“ на облаци са САЩ, Канада, Китай и ОАЕ.

„Европа изостава, но в Румъния се провеждат от две години, като се отчита положителен ефект, защото в районите, където се правят, валежите от дъжд са се увеличили с 10%“, каза Георги Стоянов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„България може да е сред първите страни в Европа, защото наши екипи вече имат опита в Румъния. Държавата ни разполага с необходимите специалисти, метеоролози, техника и учени. Това е добра база да се започнат изследвания и у нас“, допълни Стоянов.

„Всичко обаче зависи от държавата. Без нея е невъзможно, защото е свързано с много разрешителни от институциите, включително и работа с Ръководството за въздушно движение (РВД). Става дума за въздушни пространства, които не могат да се обработват без тяхно разрешение“, посочи той.

Методът на „засяване“ на облаци е подобен на изстрелването на ракети срещу градушките.

Това е вкарване на реагенти в облаците, които абсорбират влагата от атмосферата, тя се превръща в дъжд и пада на земята.

„Работи се с облаци, където въобще не се предвижда да вали. При минусови температури се вкарва сребърен йодид, при плюсовите температури се вкарва с калциев и натриев хлорид. Това са абсолютно неща, които се намират в природата, така че се работи с натурални неща“, обясни Стоянов.

Според него с изваляванията могат да се решат проблемите с напояването в някои райони на страната, където има суша през лятото.

Отделно Български фермерски съюз настоява над 3000 малки язовира в страната да бъдат проверени за тяхното състояние.