България попада в един от районите със засилени тенденции към затопляне, както и увеличаване на честотата на екстремните климатични явления като засушавания, гръмотевични бури и градушки. Това е едно от заключенията на координиран одит, обхванал общо 7 държави. Неговата цел е да опрадели до каква степен правителствата са подготвени за климатичните промени, съобщиха от българската Сметна палата.
В съобщението от институцията се посочва, че в момента в Европа измененията в климата са признати за един от основните екологични проблеми. Те влияят върху околната среда и хората, като оказват силно въздействие върху европейската икономика, отбелязват експертите, участвали в одита.
Те информират, че температурите на Стария континент се повишават с по-бързи темпове от средното за света. Оценките на Европейската агенция по околна среда показват, че глобалната средна температура ще нарасне между 1,8° и 4° през това столетие, като за Европа конкретно тези показатели може да са още по-високи. Повишените температури се асоциират с изменения във валежите, топене на ледниците и намаляване на снежната покривка, както и с изменение на морското равнище, обясняват специалистите.
Променящият се климат оказва влияние за проявлението на екстремни явления като бури, наводнения, суши и горещи вълни. Те пък от своя страна имат сериозно въздействие върху обществото и водят до икономически загуби. Проучване за цялостна икономическа оценка в страните от ЕС оценява годишната загуба от БВП между 20 и 65 милиарда евро при нарастване на температурата съответно с 2.5° и 5.4°.
Амбицията на Европа е да ограничи емисиите на парникови газове, като запази нарастването на глобалната средна температура до 2°. Последните сценарии обаче показват, че тази цел най-вероятно няма да бъде постигната.