Засега не можем да говорим за бежанска вълна към Европа. От 2 милиона души сирийски бежанци само 45 000 са в Европа, а около половината от тях са в Германия и Швеция.

Такъв коментар даде еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева в интервю за националното радио.

Тя добави, че при дестабилизиране на обстановката и в Ливан положението би се променило. В тази връзка Европа, а и България трябва да бъдат подготвени за по-голяма вълна от бежанци и това може да стане, чрез еврофинансиране.

Възможност за подготовка дават фондове, ориентирани към помощи за страните, намиращи се в непосредствена близост до огнищата на военни конфликти. Средствата са насочени към защита на границите, към приемане на бежанци и подпомагане доброволното връщане на бежанците в тяхната страна и за тяхната интеграция.

„Но е важно да се каже, че само за спешни мерки парите са много малко. Те бяха около 13 милиона за тази година, вече са останали вероятно 2 до 3 милиона. Другите са разпределени за Гърция, за Италия и Малта”, обясни Георгиева.

Еврокомисарят добави, че България би могла да се възползва от техническа и оперативна помощ от „Фронтекс” и да се мобилизира и механизма за гражданска защита. „Ние също така имаме достатъчно много неизползвани европейски фондове и случай на нужда със сигурност Европейската комисия ще прояви голямо разбиране по тази тема”, допълни еврокомисарят.

Отпуснатите досега от Европейския съюз средства в помощ на пострадалите от конфликта в Сирия са 1,3 милиарда евро. „Около 47% от парите отиват вътре в Сирия. 6,8 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ, но най-много половината от тях я получават”, каза Кристалина Георгиева.