В четвъртък Великобритания направи пореден опит да защити трудовия си пазар от евентуален наплив на българи и румънци след 1януари. На заседание на министрите на правосъдието и вътрешните работи в Брюксел, Лондон внесе предложения за промени в правилата за достъп до трудовия пазар, с които да се ограничи т.нар. социален туризъм. Българите и румънците трябва да получат пълен достъп до пазара на труда на Острова след по-малко от месец.
Вестник „Експрес” съобщи за нов доклад на Института за демокрация, според който поне 385 хиляди румънци и българи ще заживеят във Великобритания през следващите 5 години. Въпреки че София и Букурещ отричат за наплив на свои сънародници, институтът вярва, че 44 хиляди българи и 33 хиляди румънци ще отпътуват към Острова всяка година, се казва още в статията. Проблемът се криел в щедрата социална система, която е като магнит за мигрантите.
„За мое голямо удовлетворение, България не присъства в списъка от 20-те най-проблемни държави, чиито граждани се занимават с престъпна дейност на територията на Великобритания, включително във връзка с престъпления от типа на така нареченото джебчийство или агресивната просия и т.н. Българите не са сред тези, които имат най-голям достъп до социалната система без да работят”, коментира Константин Димитров, посланик на България във Великобритания.
В Центъра за помощ на източноевропейци се сблъскват с проблемите на мигрантите вече 30 години. Наблюденията им противоречат на обществения страх, че българите и румънците ще злоупотребяват с щедрата социална система.
„Не сме забелязали тенденция източноевропейците да живеят на социални помощи и да се възползват често от социалните блага. И всъщност, това е един от основните им проблеми, че не молят за помощ. Може да се борят със заболявания сами в пълна мизерия, но не биха помолили за помощ”, казва Барбара Дроздович, Център за помощ на източноевропейци.
Медийната истерия на Острова в момента може да окаже негативен ефект върху хиляди наши сънародници, които вече живеят там.
Петко Георгиев е българинът, който осъди бившия си работодател за дискриминация. Началникът му започнал да прави неуместни коментари за българите пред подчинения си след първите медийни изяви на националиста Фараж. След спор по темата, началникът на Петко му съобщил, че се готвят съкращения във фирмата и той е избраният.
„Заплаши ме, че ако не подпиша тоя документ за срока на предизвестието ми, ще ме кара да мета цеха, да мия машините, че няма да стъпя в офиса. И едно от нещата - не се крий зад това, че си чужденец. Това е 3 страници документ. Подписвай и се махай. Точно заради тази реплика се появи дискриминацията в делото”, разказва Георгиев, проектант-инженер във Великобритания.
През изминалата година в тази страна са намерили работа около 8 хиляди българи. Няма официална статистика обаче колко от тях са се върнали в България.