Президентът да наложи вето на изборните промени, според които избирателни секции в чужбина може да има само в посолствата и консулствата – това искат хиляди българи чрез петицията "Искам да гласувам".
Само в Щутгарт и германската провинция Баден-Вюртемберг на последните избори са гласували 6500 българи. Ако изборните промени влязат в сила всички тези хора трябва да пътуват стотици километри до Мюнхен или Фракфурт. Най-вероятно не всички ще успеят да гласуват, дори и да е удължен изборния ден.
„На някои в България му пречи да се гласува. По-скоро платеният вот е по-важен и хората, които редят дъската са решили да си оправят партията", смята Светослав Димитров, който живее в Мюнхен.
Борислав Станев, който работи и живее в Карлсруе коментира, че не одобрява промените.
„Специално за мен това значи, че няма да мога да гласувам в Карлсруе и ако искам да гласувам трябва да пътувам до Франкфурт или Мюнхен", казва той.
И В Оксфорд, Великобритания при последния парламентарен вот са регистрирали изборен рекорд.
"220 човека дойдоха, аз бях част от организацията – говорим за млади семейства с много малки деца, които логистично са затруднени да пътуват", разказва Мария Спирова.
Над 80% от секциите в чужбина са извън дипломатически консулства и представителства.
Снимка, изготвена за Протестна мрежа от Dmitriy Ivanov на база данните за секциите на Димитър Иванов, и публикувана във "Фейсбук" показва активните и закритите избирателни секции след промените на Изборния кодекс.
Това означава сигурен спад в гласовете зад граница, коментират българите, живеещи в чужбина.
Междувременно на последните избори има над 60% ръст в броя на гласувалите, заяви Десислава Христова, инициатор на петицията „Искам да гласувам”, в "Тази сутрин" по bTV.
Преди да бъде позволено да се регистрират избирателни секции и от доброволци, не всички, които искат да гласуват успяват. Христова разказва, че по време на изборите през 2013 г. опашките около българското посолство в Лондон били огромни – отнемало около шест часа, за да се влезе човек в тъмната стаичка.
Успели да гласуват едва 2000 души. За изборите през 2014 г., когато били отворени общо 12 секции, гласували над 9000 души само в британската столица.
Петицията "Искам да гласувам" вече е събрала няколко десетки хиляди привърженици в интернет.
Подкрепяна е както от българи, живеещи в у нас, така и от тези, които са в чужбина.