10% ДДС за тока и природния газ ще поиска България от Европейската комисия за първите четири месеца на следващата година.

По този начин се очаква да бъдат подпомогнати потребителите в тежките месеци на кризата.

Служебният кабинет е дал зелена светлина на финансовия министър да подготви искането до Брюксел.

След това то трябва да бъде обсъдено от Комитета за ДДС, в който участват всички страни членки.

Тънкият момент обаче е в това, че за да се изпълни желанието на София, не трябва да се нарушава конкуренцията на енергийния пазар и да се спазят минималните изисквания в директивата за ДДС.

Енергийни експерти посочват, че бъдещата мярка би била временна до пролетта на 2022 г., тъй като тогава се очаква връщане на енергийните цени до поносими нива.

Снимка: bTV

"При крайните потребители мярката се явява като директно подпомагане – сметката на всеки ще се намали с 10% и ще се усети веднага", обясни Антон Иванов.

Други обаче предлагат алтернативни варианти.

Снимка: bTV

"Използването на данъчни кредити вместо намаляване на ДДС ставката ще има по-силен ефект за социално-уязвимите групи, ако те са насочени към домакинства, които срещат затруднения при енергийната криза", каза Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

Темата се пренесе и в парламента с въпроси към премиера Стефан Янев за предприетите мерки от държавата.

Снимка: bTV

"КЕВР ще прецени и обяви какви ще са цените за потребителите от 1 януари следващата година. Част от страните членки заложиха мярката за промяна или отмяна на ДДС. Това нещо е предвидено в един от вариантите, по които работи служебният кабинет", обясни Янев.

От екипа на Асен Василев и Кирил Петков се въздържаха от коментар.

Снимка: bTV

В позиция до bTV от Министерството на финансите заявиха, че се проучват какви са добрите практики сред страните членки на ЕС за намаляване на ДДС ставката върху електроенергията и природния газ, но крайното решение ще вземе Народното събрание.