България отново е част от най-масовото културно събитие в цяла Европа– Нощта на музеите. Десетки експозиционни зали ще работят до късно, а входът за тях ще е безплатен.

В София над 50 галерии и музеи се включват в инициативата. Някои от културните институции подготвиха специална програма и експозиции днес. Сред тях е националния исторически музей, който разказва своята история на посетителите.

Колко сгради е сменил Националният исторически музей, къде е била първата му изложба още преди да има собствен дом, какво е написал Тодор Живков след откриването му – това са само част от нещата, които научаваме от специалната експозиция посветена на 45-тата годишнина на музея.

„Това е пленарната зала, в която е свален Тодор Живков. Тя не е постоянна част от експозицията затова ние решихме, че това е добър вариант да бъде отворена, тя и самата зала е част от историята”, заяви Петър Стефанов от НИМ.

Една от първите изложби на музея – Праисторическо изкуство в България, е открита на 3 май 1975 година. Прави я историкът Мая Аврамова, един от първите хора започнали работа в музея.

Освен експозициите за нощта, Националният исторически музей е подготвил различни ателиета и концерт.

В Благоевград пък показват над 2000 експоната от бита на жителите на предполагаемото древно селище Скаптопара. Повечто от находките, открити при строителството на ЛОТ 3 от магистрала "Струма", досега не са показвани.

Много градове са част от инициативата, а музеите и галериите ще работят до полунощ, на някои места са удължили работното си време дори до 1 ч.