Започваме диалог, за да прецизираме текстовете на този законопроект и да може той да бъде приет при следващото внасяне. Няма принципни различия за приемането на антикорупционния закон.
Тава обяви вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова след заседанието на Съвет за развитие, предаде БГНЕС.
Има натрупване на приоритети и предстои да обсъдим как да преодолеем това натрупване. Има пакет от законодателни проекти, които предстои да бъдат приети, обясни Бъчварова.
Според Меглена Кунева законът за превенция на корупцията може да бъде внесен на 3 декември и „имам уверението на премиера Бойко Борисов, че той ще бъде силен”. Темата борба с корупцията е важна и подлежи на оценка. Ние нямаме право преди обявяване на доклада за България да го изоставяме, подчерта Кунева.
Тя определи, че връщането на закона на първо четене „може да бъде отправна точка за още по-добър диалог и още по добър закон. Мога само да съжаля, че го отлагаме за след три месеца, но вярвам, че тогава ще бъде подкрепен от по-голямо мнозинство. Пак повтарям, че законът е важен не за мнозинството, а за цялата държава”.
На въпрос, че е имало индикации че анонимните сигнали ще създадат противоборство в закона и тя е знаела за това предварително, Кунева обясни, че въпросът с анонимните сигнали е концептуален и той не е бил обект на гласуването на първо четене.
Радан Кънев каза, че очевидно, че доста разговори предстоят, но мисли, че „първият се състоя както с колегите от АБВ, така и с тези от ПФ”. Той посочи, че днес дискусията била остра на моменти, но според него е важен резултатът. „А той е, че българският парламент ще гласува антикорупционния закон при първа възможност без той да бъде смекчаван в своята строгост към нас политиците", каза Радан Кънев.
Според него по един от най-спорните въпроси – този, свързан с анонимните сигнали, „ще се обсъждат възможности за защитени сигнали, но не и анонимни клевети”. На заседанието е бил обсъден и въпросът кой да избира ръководител на Бюрото.
„Аргументът "против" е, че ако се посочва ръководителят на бюрото от МС с последващо одобрение от страна на президента, това означава, че ще има твърде много власт спрямо парламента. Обратното няма да доведе до такава по-силна власт”, обясни Меглена Кунева.
Тя посочи, че за нея въпросът е да бъде независим орган, а не да се борят институциите коя от двете институции да го направи зависим от себе си. „Посочването от МС, означава, че той се ангажира с отговорност, а това, че той се одобрява и от президента, гарантира орган, който е избиран от целия народ, да потвърди правилността на избора”, обясни тя.
Меглена Кунева припомни, че този закон беше подкрепен и мина през всички парламентарни комисии. „Такова нещо никога не се е случвало досега - законът да получи подкрепа на постоянните комисии, а да не получи в зала.
В момента авторитетът на България за силна решимост за борба с корупцията наистина е в техните ръце”, каза вицепремиерът като посочи, че по някакъв начин това е и сигнал, който народните представители ще разберат.