Наблюдаваме спад в миграционния натиск към България, каза в парламента вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Основата ни задача сега е да ограничим и да неутрализираме нелегалния трафик на хора, да регистрираме всеки, който преминава през нашата страна, добави вътрешният министър.

Според нея този процес е много добре организиран. Следващият фокус на работата е да няма разпространение на нелегални емигранти в страната.

В местата за настаняване има пренаселване от хора, които искат бежански статут и празни места там, където работи Държавната агенция за бежанците, каза Бъчварова. Ще има реорганизация, за да насочим хората от едните центрове към другите. Готови сме да се справим и с по-тежки ситуации, допълни тя.

Преградното съоръжение по границата с Турция продължава да се изгражда, но с по-слаби темпове от очакваните, каза Бъчварова.

България не е поемала задължение да приема допълнително бежанци

На последната неформална среща на лидерите на ЕС България не е поемала задължение да приема допълнително бежанци, съобщи вицепремиерът.

В центровете за настаняване сега има около 2000 души, които са поискали статут на бежанец. Много от хората получили този статут не са в България, каза Бъчварова.

През последните няколко години емигрантите, влезли в страната, са около 15 хиляди. Точната статистика обаче е голям проблем не само за нас, но и за цяла Европа, защото част от хората не се регистрират, посочи тя.

България използва модел за установяване на емигрантите, в който се отчитат тези които легално са влезли в страната, нелегално преминалите на наша територия , както и тези задържани при напускане, каза Бъчварова. Тя подчерта обаче, че сътрудничеството с Турция е много важно, защото ако имаме 500 - 600 души задържани на нашата граница, то в Турция задържат около 5000 души.

До края на годината очакваме от 50 до 100 имигранти от Италия и Гърция, според ангажимент на България към ЕК, съобщи още по време на блицконтрола министър Бъчварова, цитирана от БГНЕС.

Страната ни е поела ангажимент да участва в два проекта за релокация по предложение на ЕК. Предстои в срок да бъде представен българският координатор по политиките на миграция. За този пост е одобрена Петя Първанова, бивш служебен министър на вътрешните работи, информира Бъчварова.

Приета е и рамката за релокация, както и начинът, по който ще се осъществи ангажимента - първата е от 40 000 души, а втората - от 120 000 души.