Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва като конституционни съдии. След като произнесоха клетвата, двамата разписаха клетвените листа. Президентът Румен Радев не присъства на церемонията в Конституционния съд (КС).
„Неприемливо е думите да противоречат на действията, а церемониите да заменят принципите. Полагането на клетва за спазване на Конституцията на фона на сериозните съмнения за нейното нарушаване е несъстоятелно“, гласи позицията на държавния глава.
Атанасова и Белазелков положиха клетва като конституционни съдии точно седмица, след като бяха избрани от Народното събрание с гласовете на депутатите от т.нар. конституционно мнозинство.
Церемонията беше проведена в присъствието на председателя на Народното събрание, председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
Формацията „Прозрачност за всички“ и гражданското сдружение „БОЕЦ“ се събраха пред сградата на Конституционния, за да изразят недоволство.
В началото на церемонията председателят на КС Павлина Панова каза, че „това е независим държавен орган, който отстоява своята независимост, която изгражда в продължение на 32 години“.
Белазелков и Атанасова се заклеха да изпълняват добросъвестно задълженията, възложени в Конституцията и Закона за Конституционния съд.
„Всеки орган, който си прави избори, си носи отговорността за тях“, каза председателят на ВАС Георги Чолаков.
„Винаги има какво да се направи по отношение на задълбочаване на прозрачността на изборите. Като представител на съдебната власт и съдиите смятам, че ние полагаме огромни усилия, за да се задълбочат и да станат още по-ясни пред обществото начинът, критериите и съображенията, поради които се избира един или друг човек“, каза председателят на ВКС Галина Захарова.
В края на годината изтичат мандатите на четирима от конституционните съдии, като двама от тях са от квотата на президента.
На церемонията в КС трябваше да присъства и държавният глава, но това не се случи. Отсъствието на някои от официалните гости не може да попречи на встъпването на двамата, тъй като според Закона за Конституционния съд, новите конституционни съдии полагат клетва пред състава на съда.
След избора на Атанасова и Белазелков президентът сезира Конституционния съд с искане за обявяване за противоконституционност на решенията на Народното събрание за избор на конституционни съдии.
„Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата. Президентът припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция“, посочи президентът Румен Радев.
14 от общо 27 адвокатски съвета призоваха Народното събрание да отмени решенията си. Според тях в процедурата са били „погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост“.
Те открояват, че кандидатите са отговаряли на предварително зададени въпроси, като не е имало възможност за поставяне на питания от присъстващите, а гласуването на кандидатурите по-малко от 24 часа след изслушването им е демонстрирало „чисто формалния подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора“.
„Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици“, се подчертава в позицията на адвокатските колегии.
Политическите реакции
„Възраждане“, БСП и ИТН внесоха общо искане до Конституционния съд срещу решенията на Народното събрание от миналата седмица, с които Десислава Атанасова и Борислав Белазелков бяха избрани за конституционни съдии. КС образува дело по искането на депутатите и за докладчик беше определен Константин Пенчев. Той е и докладчик по образуваното дело след оспорването на президента Румен Радев.
С декларация излезе и Висшият адвокатски съвет, който призова Народното събрание да отмени решението си за избор „поради явната му противоконституционност“.
След полагането на клетва коментар дойде от ДПС и БСП.
Според Делян Пеевски въпросът е приключен и конституционните съдии вече са встъпили в длъжност. По думите му Румен Радев е „просто един гост“ и отсъствието му няма значение.
От БСП казаха, че са доволни от решението на президента да не уважи церемонията.
„Ние го призовахме да не ходи. Промените в Конституцията и изборът на конституционни съдии бяха изначално сбъркани и противоконституционни. Затова сме пуснали жалби в КС. Г-н Плевнелиев тогава напусна клетвата и кандидатът за съдия не можа да стане такъв. Започна се нова процедура и беше избран нов. Ако стъпим на този прецедент, неприсъствието на президента може да се счита за неполагане на клетва“, каза председателят на БСП Корнелия Нинова.
Демонстрация и напрежение
Още преди началото на церемонията по полагане на клетва на новите конституционни съдии, пред Конституционния съд се събраха недоволни с призив да се отмени процедурата по избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков.
Събралите се очакват решението на Конституционния съд по жалбите на президента и опозицията за продължителността на мандата от 9 години, с който Народното събрание изпрати двамата нови конституционни съдии.
Друга група недоволни опита да нахлуе по време на клетвата. Стигна се и до напрежение с полицията.
„Това, което се случва, е, че Народното събрание очевидно не се съобразява с решенията на Конституционния съд и не се съобразява с конституционните изисквания на какви качества трябва да отговарят кандидатите“, коментира Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“.