„Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ (ИТН) внесоха общо искане до Конституционния съд срещу решенията на Народното събрание от миналата седмица, с които Десислава Атанасова и Борислав Белазелков бяха избрани за конституционни съдии.
КС образува дело по искането на депутатите и за докладчик беше определен Константин Пенчев. Той е и докладчик по образуваното дело след оспорването на президента Румен Радев.
В мотивите си опозиционните народни представители оспорват както избора, така и записания в решенията на Народното събрание срок от 9 години, за който биват избрани съдиите, противоречащ на решение на КС, според което новоизбраните съдии трябва да довършват вече започналия преди 2 години мандат, посочват от БСП.
„Считаме, че изборът на тези двама конституционни съдии беше проведен в нарушение на Конституцията, на основните принципи на Конституцията, като Принципа на правовата държава и Принципа за прозрачност и легитимност. Надяваме се Конституционния съд да се произнесе и да отмени тези две решения на Народното събрание като противоречащи на Конституцията”, заяви Петър Петров от „Възраждане“.
По-рано 14 адвокатски колегии призоваха за отмяна на избора на новите конституционни съдии.
С декларация излезе и Висшия адвокатски съвет, който призова Народното събрание да отмени решението си за избор „поради явната му противоконституционност“.
„Народното събрание само формално спази процедурата, но по същество легитимира предварително взети решения. Грубо бе нарушена Конституцията и с определянето на деветгодишен мандат на новоизбраните съдии. Прякото излъчване на изслушването на кандидатите не доведе до действителна прозрачност на избора. Не бяха поканени нито за номинации, нито в процеса на обсъждането на кандидатурите представителите на правната общност - адвокатурата, върховните съдилища и академичните среди. Демокрацията е основана на правила, но привидно формалното им спазване я обезсмисля. Висшият адвокатски съвет подкрепя изразената позиция на адвокатските колегии и правната общност от страната относно проведения от 49-ото Народно събрание избор на конституционни съдии“, допълват от Висшия адвокатски съвет.
Софийският адвокатски съвет споделя изцяло загрижеността за върховенството на правото и съдбата на държавността, изразена в разпространена вчера позиция на 14 адвокатски колегии от страната, обявиха от колегията.
„Софийският адвокатски съвет намира за особено опасни мотивите, с които Народното събрание публично оправдава допуснатите от него очевидни нарушения на Конституцията. Заявява се, че Конституционният съд бил политически орган и затова било важно неговите членове да притежават политически опит. Подобен "прочит" на Конституцията е не само неверен, но и вреден, тъй като пряко нарушава принципите на правовата държава, установени в чл. 4, ал. 1 от КРБ и е в явно противоречие с истинската воля на конституционния законодател. Стриктното съблюдаване на принципите на правовата държава и върховенството на закона е от изключителна важност за всяко демократично общество, защото не можем до очакваме от гражданите и юридическите лица да спазват Конституцията и законите на страната, ако най-висшият държавен орган в парламентарната република – Народното събрание, си позволява демонстративно и безогледно да ги нарушава“, посочват от Софийският адвокатски съвет.
Тази вечер „Правосъдие за всеки“ организира протест пред сградата на Народното събрание на пл. „Независимост“ от 18 ч.
„С избора безпрецедентно бяха гласувани и деветгодишни мандати на новите конституционни съдии, с което мнозинството наруши решение на самия Конституционен съд от 9 януари тази година. Предстоят избори за почти всички регулаторни органи и за новите Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Ако сега не кажем силно и категорично „Не“ на политическите игри, които тотално газят през Конституцията и Правото, то с времето ще загубим устоите на държавността и демокрацията и ще се превърнем в олигархо-политическа плутокрация“, посочват от „Правосъдие за всеки“.