Една от приликите между кандидатурите на Доналд Тръмп и на Румен Радев е, че и при двете се долавяше мелодията на казачока. Това каза в предаването „Лице в лице” политикът Атанас Семов.

„И там, и тук се говореше, че новият президент ще бъде човек, който силно ще промени курса по посока на Русия. Дали това ще се случи зависи от способността на двамата да подходят много умно към политическите въпроси.

Дали и Тръмп, и Радев ще могат да разберат и да покажат, че разделението на света днес вече не е Изток – Запад, а е Север –Юг , между нашата евроатлантическа цивилизация, към която в една или друга степен принадлежи Русия и винаги е принадлежала, и онази друга – неевропейска цивилизация, повечето от държавите на която сами страдат от все по-радикалната ислямизация и вълните на фундаментализъм”.

По думите му е трудно да се сравняват петия и 45-ия президент.

Самата съпоставка между числата показва съвсем различна роля на президентската институция, каза той.

Според Семов и двата избора бяха много категорична електорална заявка, че така повече не може. И в двата случая става дума за един олигархичен, привидно демократичен и силно несоциален модел на управление, заяви политикът.

"И в двата случая се гласува срещу кандидата на статуквото, не непременно срещу личността на Хилари или тук на Цачева или Борисов, а срещу цялата логика на политическия процес. И изборът на Тръмп, и изборът на Радев бяха вот срещу логиката на досегашния политически процес", допълни Семов.

Голямата разлика между Тръмп и Радев е, че ако Тръмп е екстравагантна фигура – Радев е сдържана фигура – цялото му поведение показва демонстративен отказ от екстравагантност. Вчера той показа и способност за много бърза и твърда реакция в ситуация, при която една група депутати се изсмяха на речта на президента – крайно недопустимо поведение, допълни Семов.

По думите му изречението „Остава ви една седмица” може да бъде оправдано, тъй като проявите на парламентарен келешлък са станали твърде много през последните 25 години.

Вчера най-непознатият президент държа реч пред най-непопулярния парламент на България, заяви Семов.

Според Стояна Георгиева ако трябва да се прави сравнение, трябва да се види какъв би бил ефектът от двата мандата. Президентът на САЩ освен че управлява държавата по конституция, има еднолична власт, в България не е така – президентската институция е до голяма степен представителна, външната политика се определя от правителството и парламента. Президентът е важна фигура – той би могъл да задава някакъв тон, да посредничи между политическите сили, но не може да влияе на нещата.