Държавата има пари, но без санкция на парламента те няма как да бъдат насочени към хората, които имат нужда от тях. Така от септември може да спре мярката 60:40 за бизнеса, а след това да се наложи орязване на социалните мерки и на заплатите във важни сектори като полицията и затворите. За това предупреди на брифинг финансовият министър Асен Василев.
Той посочи, че приходната част на бюджета върви много добре – с излишък от 118,2 млн. за полугодието, който по първите данни за изминалия месец ще нарасне до над 700 млн. Очакванията на Василев са за около 2 млрд. лева допълнителни приходи до края на годината – и то при два месеца тежка COVID криза.
„Защо при такава добра приходна част, която ни позволи да не теглим заем, се налага актуализация на бюджета – в Закона за бюджета се фиксира както приходната част, така и разходната част. Дори и да имаме 2 млрд. повече приходи, нямаме право да ги използваме – било за пенсии, било за подкрепа на бизнеса, било за здравеопазване“, обясни министърът.
Той посочи, че за COVID мерки и избори са били заложени от ГЕРБ 1,196 млрд. лева, а вече са похарчени 1,094 млрд. лева над тази сума – а тепърва ни чакат още избори и още поне една вълна на коронавируса.
До момента тези харочве са били посрещани с вътрешни преструктурирания, но „за момента е разчетено всичко това да работи без проблем до края на август“, след това септември и октомври ще могат да се покрият единствено без помощ за бизнеса, а може да се наложи активирането на буфера от 398 млн. лв., който ще удари по парите за издръжка и заплати в министерства като МВР и МП.
През октомври може да спре и плащането на 50-те лева за пенсионерите, а през ноември вече със сигурност ще трябва в спешен порядък да се прави актуализация на бюджета, предупреди Василев. „Поради тази причина умоляваме НС да сформира бюджетна комисия и да започне да разглежда актуализацията на бюджета, за да може да има средства, така че да бъдат посрещнати всички тези нужди на българските граждани“, каза още той.