Десетки хиляди са асансьрите у нас, които са морално остарели и абсолютно амортизирани. България има нужда от въвеждането на единни стандарти за проверките и поддържането на тези съоръжения, както и от план за постепенното им подновяване. Такова мнение изказаха пред bTV представители на Българската асансьорна асоциация.
Според Валентин Маринков, председател на асоциацията, всички асансьори над 30 години в страната задължително трябва да се подменят постепенно, като средствата могат да бъдат осигурени от ЕС по програмите за енергийна ефективност. Причината е, че новите съоръжения изразходват поне наполовина по-малко ток от старите, които масово се употребяват в българските жилищни и обществени сгради.
„Миналата година бяхме на среща в Брюксел с представители от бранша в Европа. Те ни увериха, ако се обследват старите асансьори и властите подготвят план за подмяната им, ще се отпуснат голяма част от парите. Другата част може да се поеме от правителството, както и с кредити на хората. По наши изчисления за 10 години може да се изплати един асансьор – по 5-10 лева на семейство на месец”, обясни Маринков.
Колегата му Илия Златанов пък се възмути от бездействието на Държавния технически надзор, който по думите му получавал бюджет от над 10 млн. годишно.
„Никъде в света няма такова безобразие, такава безконтролност – до голяма степен, защото така им изнася. Половината от сервизните фирми, както и държавният надзор са в ситуация „две в едно” – хем поддържат техническото състояние на асансьорите, хем трябва да констатират нарушенията. Това е все едно един барман да ви налива цяла вечер, а след това да сложи фуражката и да ви спре за проверка”, заяви Златанов.
Двамата експерти дадоха за пример Сърбия, която въпреки че не е членка на ЕС, т.е. не е притисната от европейски регулации и не може да се възползва от еврофондовете, има разработена програма за подмяна на 15 хиляди стари асансьори. Причината - контролните органи са установили, че са опасни за гражданите.
Частен случай
Проблеми със старите асансьори има във всеки български град. Екип на bTV посети най-стария квартал от новите квартали на Велико Търново, за да провери как стоят нещата там. Блоковете в кв. „Чолаковци" са едни от първите жилищни сгради във Велико Търново, снабдени с асансьор. Строени са през 1975 година и носят всички белези на социализма, включително и характерния звук от движението на тежкото возило.
В шестетажния вход видимо цари ред. Отговорностите са разпределени между касиер, домоуправител и две чистачки. Изправността на асансьора е поверена на техници. Месечната такса за поддръжка на съоръжението е 15 лева. Обитателите на входа не помнят скъпи повреди, но ако се наложи разходите за части се поемат от всички.
„Ние събираме по пет лева от всяко едно семейство, на врата. Събираме по пет лева точно за такива нужди, дали за покрив, дали за асансьор”, казва домоуправителят Стефан Соколов.
През няколко входа редът е друг. Входът е отключен, а асансьорът се поврежда по-често. „Миналата година по-малко сме плащали. Всяка година различно - то нали токът като се вдигне, се вдига и асансьорът. Някой път сме плащали и за части за асансьора”, казва жител на блока, който също споделя мнението, че с неглижирането на проблемите с общата собственост вече сме свикнали всички.