Договорът, чрез който Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) отдава помещения на граничен пункт „Капитан Андреево“ на частната фирма „Евролаб 2011“, е сключен в нарушение на закона. Това сигнализират от Антикорупционния фонд (АКФ). Според юристи на организацията, законът за държавните имоти забранява отдаването на сгради, които са публична държавна собственост и служат за осъществяване на официален граничен контрол.

„Сградите имат изключително специфично предназначение – официален граничен контрол по безопасност на храните – което може да се изпълнява единствено от оторизирания държавен орган БАБХ. Всеки договор за отдаването им под наем на друго лице по същество променя предназначението на сградите, което е ясно нарушение на закона“, се посочва в становището на юристите на АКФ.

В отговор на запитване на Антикорупционния фонд до БАБХ относно сключения договор за наем, от агенцията отговарят, че той е сключен през 2012 г. от тогавашния директор на агенцията – Йордан Войнов и фирма „Стоп Груп“ ООД (сега „Интерпред“ еврологистик ЕООД), собственик на лабораторията „Евролаб 2011“. В договора, сключен между БАБХ и фирмата, се предоставят за срок от 10 години 6 сгради в зоната на граничен пункт „Капитан Андреево“.

БАБХ твърди още, че в края на 2021 година, след проведен търг, на 31.12.2022 г. е сключен нов договор за наем за същите сгради, но с нов наемател – новорегистрираното дружество „Евролаб 2011“ ЕООД, което е и новият собственик на лабораторията „Евролаб“, разположена в същите тези сгради на ГКПП Капитан Андреево. Офертите за сключване на договора са подадени в 21 часа на 31.12.2021, а самият договор е подписан в 22:26 ч. на 31.12.2021 г. от заместник-изпълнителния директор Николай Росенов, въпреки заповедта на тогавашния земеделския министър Иван Иванов, която забранява на БАБХ сключването на нови договори.

„Сключването на подобен договор, по силата на който БАБХ на практика се лишава от сградите, които са ѝ предоставени за осъществяване на официален контрол, противоречи не само на законовия ред, но и на всякаква житейска логика. Напълно неясно е какво налага БАБХ да предостави сградите си за официален контрол на частно лице, при изключително неизгодни за прекратяване на договора, като в същото време си запазва правото на достъп до сградите за осъществяване на контрола. Възниква въпросът и доколко ефективен е официален контрол за безопасност на храните, осъществяван в помещения, контролирани от частно лице, при това представител на вносителите и при това собственик на лабораторията, в която се изследват взетите проби“ казват от АКФ.

„Считаме, че министърът на земеделието и изпълнителният директор на БАБХ следва да подадат до областния управител мотивирано предложение за отнемането на имотите, тъй като същите се ползват не по предназначение и без законово основание“, посочват още от АКФ.

На фона на продължаващите разкрития за нарушения на граничния пункт „Капитан Андреево“, преди дни бе освободен досегашният директор на БАБХ – Христо Даскалов от служебния министър на земеделието Явор Гечев. Постът поема Христо Вълчанов – досегашен замесник-изпълнителен директор на агенцията.