Антибиотиците губят действието си, алармират от Световната здравна организация. На пръв поглед безобидна, тази заплаха за здравето ни е по-страшна дори от СПИН, допълват световните лекари в специален свой доклад.
В столична микробиологична лаборатория дневно се провеждат десетки изследвания на най-различни видове бактериални проби, необходими на лекарите да прецизират диагнозите си.
Годишно само в Европа 25 000 души стават жертва на отслабеното действие на антибиотиците, известно още като „антибактериална резистентност".
Причината за това е, че с дългата употреба на различните антибиотици голяма част от бактериите, за които те са предназначени, мутират и антибиотиците стават неефективни.
Лекарите обясняват, че при такава резистентност към действието на антимикробните препарати, на пръв поглед безобидни заболявания или лечими такива - като уроинфекциите, ваденето на зъб, пневмониите и салмонелозата, се превръщат в заплаха за живота.
Откритието на антибиотиците през миналия век слага началото на нова ера в медицината. Днес, 70 години по-късно, прекомерната им употреба се превръща в бич за здравето.
Професорът по фармакология Николай Данчев обяснява, че често лекарите предписват антибиотици без необходимите изследвания.
„Не се прави така наречената „антибиотикограма" - да се определи антибиотикът, който е най-чувствителен срещу този бактерий”, обясни проф. Николай Данчев, ръководител катедра „Фармакология" във Фармацевтичния факултет към Медицинския университет.
Изписването на неподходящ антибиотик е в опасна комбинация със самолечението, което е на почит у нас. Прекомерната употреба на антимикробни препарати през последните две десетилетия е довело до опасна мутация на някои от причинителите на болести. Стига се до куриози.
„В лабораторията имаме изолати, бактериални щамове, които са резистентни на абсолютно всички антибиотици, регистрирани в България”, посочи доц. Цветан Велинов, завеждащ Националната референтна лаборатория за микробна резистентност.
Антибиотиците срещат едни от най-яростните си противници в лицето на майките - като Велика Цонкова, която не би лекувала 2-годишния си син Димитър и 7-годишната си дъщеря Димана с антимикробен препарат.
„Чувала съм недобри неща, в моето семейство има и нещастен случай от злоупотреба на антибиотици, така че до последно бих се въздържала”, обясни майката, която е преподавател по цигулка НМА „Проф.Панчо Владигеров".
Изследване показва, че 40% от българите не пият правилно антибиотици. Лекарите съветват в никакъв случай да не започваме да пием антибиотик, който сами сме си предписали, при грип или настинка, например. Той не действа на вирусите и може само да влоши състоянието ни, вместо да ни помогне да оздравеем.