Започна 31-та Българска антарктическа експедиция. За първи път учените се отправиха към базата си на остров Ливингстън с български кораб.
Военният научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" отплава за Антарктида с 26-членен екипаж. Всеки от тях е преминал подготовка за плаване в полярни води. Според командира на кораба капитан II ранг Николай Данаилов най-голямото предизвикателство по време на плаването ще бъде морската стихия:
„Със сигурност това ще бъде морската стихия, към която винаги подхождаме с огромно уважение. И всъщност безопасността, която е на първо място за екипажа и за плавателния съд, е номер едно", заяви капитан II ранг Николай Данаилов.
Достигането до Ледения континент ще отнеме повече от 40 дни. "Св. Св. Кирил и Методий“ ще измине близо 5000 морски мили и трябва да акостира на остров Ливингстън в средата на февруари".
"30 години нашите кораби ловяха паламуд и цаца в Черно море, което е едно континентално, полусолено, почти езеро, така че беше срам. Сега смятам да измием този срам с едно плаване", заяви проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българската антарктическа експедиция.
Българските учени в 31-та антарктическа експедиция ще изследват дънните утайки около острова и наличието на флора и фауна в тях. Освен това, те ще продължат да проучват сушата за залежи от полезни изкопаеми.
Корабът, който е собственост на Висшето военноморско училище, Софийския университет и Българския антарктически институт, беше закупен през 2020 г. за 1 млн. и 200 хиляди лева, а през последните 2 години претърпя ремонт за още 4,5 милиона.
"Мога съвсем спокойно да рапортувам, че "Св. Св. Кирил и Методий" е готов за своето първо голямо плаване", отбеляза флот. адм. проф. Боян Медникаров, началник на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Корабът трябва да се завърне у нас през април.