Политическите интриги от последния месец разколебават както подкрепата за основните формации, така и общото желание за участие в евроизборите. Това показват данни от национално представително проучване на „Алфа Рисърч”, проведено между 20 и 30 април сред 1015 пълнолетни граждани.
Най-голямата промяна е в данните за сигурните, че ще гласуват. За месец те намаляват от 35% до 32,9%.
Електоралните щети за ГЕРБ, регистрирани още в края на месец март, продължават да отнемат от подкрепата за управляващите, която обаче не се трансформира в категоричен превес за БСП, посочват авторите на изследването. Управляващите имат подкрепата на 32,2% от решилите да гласуват, докато левицата може да разчита на 32,7%.
„В полза на БСП работят: имиджовите щети за управляващите в резултат от имотните скандали, по-високата мобилизация на традиционно подкрепящите я възрастни избиратели в малките населени места, ръстът на недоверие към ключови фигури от ГЕРБ”, пишат от „Алфа Рисърч”, като отбелязват, че ГЕРБ имат по-широка периферия в големите градове, а може да им помогнат и вътрешните противоречия в левицата и слабата мобилизация в дясно-център.
Националистическият вот се концентрира около ВМРО за сметка на другите листи, излезли от „Обединени патриоти” – 6% подкрепа срещу едва 1,7% за „Патриоти за Валери Симеонов” и 1,2% за „Атака”.
От „Алфа Рисърч” отбелязват, че разделянето на участниците в националистическото обединение намалява влиянието му, но вотът за формациите „е силно реактивен към конюнктурни събития и едно радикализиране на ситуацията е способно за кратко време да предизвика значими амплитуди в него”. Фрагментиран е и вотът за алтернативните формации като коалицията около „Воля” или тази около АБВ, както и за независимите кандидати.
От колебаещите се десни избиратели зависи дали „Демократична България” ще се пребори за евродепутат. Към момента тя започва кампанията с 4,5% подкрепа сред решилите да гласуват.
ДПС са със стабилна подкрепа от 9,3%, „с лек отлив след обявяването на листата”, водена от председателя Мустафа Карадайъ и с втори кандидат Делян Пеевски. Шанс за подобряване на резултата формацията има при мобилизация на българските турци, живеещи в страните от ЕС.
Настоящото изследване е проведено в периода 20 – 30 април 2019 г. от „Алфа Рисърч”, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Изследването е проведено сред 1015 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на анкетираните лица.
Алфа Рисърч носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни.
Съгласно чл. 205 (ал. 1 - 4) от Изборния кодекс всяка медия, която използва данни от настоящото проучване, е длъжна да съобщи информацията от това каре.