Дистанцията между граждани и власт продължава да расте, показва ново проучване на агенция „Афис”. Институциите, които се ползват с най-голямо доверие сред българските граждани, са националният омбудсман и президентът. За месец юни положителното доверие в тях е съответно 60,3% и 58,4%
Това са и институциите, които през последната година са безспорен лидер и се радват на голямо обществено одобрение, посочват от „Афис”.
„На пръв поглед тези данни показват нещо закономерно: персонифицирани институции, които са с относително свежи лица на обществено-политическия терен, както и външната легитимност на европейските структури са значително по-одобрявани. В същото време местният политически елит, разположен по етажите на властта, и сформираното преди само преди една година правителство, вкупом страдат от хроничен недостиг на положително отношение”, коментират социолозите.
Далеч назад се нарежда Европейският съюз, който успява да генерира положително доверие сред 45 на сто от българите, но към този момент, макар и с малко, запазва положителния си рейтинг. Следват поредица от институции с традиционно негативен рейтинг – местната власт и органите на реда, съответно с 41 и 37 на сто, допълват от агенцията.
Изпълнителната и законодателната власт са най-проблематични. Кабинетът се ползва с доверието на близо 32%, докато парламентът успява да печели симпатиите на едва 23 на сто от българските граждани. Традиционно доверието в съдебната власт е най-ниско – 20%, но това ниво отдавна не се движи, посочват от „Афис”.
Според данните за трети пореден месец желаещите оставка на правителството са повече от неговите привърженици, а силите на опозиция и управляващи лека полека се изравняват.