От съображения за национална сигурност производството на електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" от въглища и от възобновяеми енергийни източници е ограничено за сметка на електроенергията, добивана от водните централи. Това съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Божан Стоянов.

„В момента много от язовирите са пълни с много вода, която трябва да се отработи, за да не станат наводнения”, обясни Божан Стоянов. По думите му това не дава друга алтернатива, освен да се ограничи производството на ток от други източници. Така излиза, че българите ще ползват по-скъпия ток.

Атомната централа работи на половин мощност от сряда заради излишъка от ток, намаленото потребление, пълните язовири и почти спрения износ на ток. По цени от регулиран пазар загубите за АЕЦ „Козлодуй” ще са в размер на 16 млн. лв., а по себестойност – около 19-20 млн. лв.

„Енергийната система на страната е в изключително трудно положение, защото потреблението е изключително свито. Имаме задължителни ангажименти за изкупуване на скъпа енергия, която, общо взето, не ни трябва. В момента също така имаме много водна енергия. И имаме ангажименти да изкупуваме скъпа енергия от нови възобновяеми енергийни източници. Това са оперативните проблеми, а в същото време – финансовото състояние е лошо”, каза Божан Стоянов.

Ограничения има и за топлофикационни и заводски централи с комбиниран цикъл на производство. Поддържа се необходимият минимум от конвенционални централи, които работят на въглища, за да има т.нар. стабилност в електрическата система.

Към този момент опасност от енергиен срив, съответно режим на тока в страната няма, категорични са диспечерите в електроенергийния системен оператор.
Преди да ограничат масово производството на ток диспечерите признаха, че са опитвали на няколко пъти да балансират системата с авариен износ на ток към съседните страни. Но и това не е дало резултат.

”Другата алтернатива е да се отделим от Европа и да работим на друга честота, което не е за препоръчване, защото трудно бихме удържали системата сама без помощ на европейската система”, заяви Митю Христозов от ЕСО.

По думите на Иван Йотов, директор в ЕСО спирането на мощностите е временна мярка докато се изравни баланса. „Казахме, че това е временна мярка, която няма да се прилага всекидневно, а само когато е нужно постигане на баланса.” Той заяви, че през част от язовирите са минали 16 пъти повече вода от съдържанието им и ограничаването на другите източници се налага, за да се оползотвори тази вода.

Днес в Министерството на икономиката и енергетиката се очаква да има среща с въгледобивния сектор за да се обсъди тежката ситуация. Миньорите се готвят за стачка, ако не се намери решение.

В момента около 1500 души от „Мини Марица Изток" са в платен отпуск заради намалелите заявки за въглища. В принудителна отпуска са и близо 2000 миньори от Югозападния въгледобивен район.